Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Dravé štiky by mohly pomoci zlepšit kvalitu vody ve Stříbrném rybníku

7. 9. 2022

page.Name
Kvalita vody ve Stříbrném rybníku, který je součástí Městských lesů Hradec Králové, je často diskutovaným tématem i přesto, že rozbory vody bývají v pořádku. Jde o přírodní vodu, je tedy zakalená přirozeně, barvící se do hněda. Ke konci sezóny se někdy objevují i sinice.

Podle správců rybníka je však řešení tohoto problému velmi složité, nákladné a s nejistým výsledkem. Jedním z důvodů zákalu jsou také tak zvané plevelné ryby, například plotice nebo cejni, které při hledání potravy ryjí v bahnitém dnu. Víří tak bláto a zvedají živiny, které pomáhají rozšířit sinice. Řešením je tedy snížení množství těchto ryb. V této souvislosti přicházejí na řadu dravé ryby – štiky.

Rybáři je do Stříbrného rybníka vypustili, aby snížili rybí osádku a pomohli tak zlepšit kvalitu naší vody. Výzkum provedený v tomto rybníku ukázal, že se ve vodě vyskytují větší druhy buchanek, což je drobný korýš jako součást planktonu, menších druhů je naopak méně. To dokládá, že v rybníku nejsou přemnoženi větší druhy ryb, ale nachází se zde velké množství malých plevelných rybek.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ML HK