Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Je nutné přijít s plánem na pomoc zranitelným a odbrzdit rozvoj levných zdrojů

13. 9. 2022

page.Name
Návrh na snížení cen elektřiny a plynu pro domácnosti, obce a malé firmy představila včera česká vláda. Zastropování na úrovni šesti korun za kWh silové elektřiny a tři koruny u zemního plynu je podle ekologických organizací Greenpeace ČR a Hnutí DUHA přiměřené, jde o výrazné snížení cen pro koncového spotřebitele, které zároveň nebude odrazovat od úsporných opatření.

Podle organizací však stále nezohledňuje zranitelné odběratele, které vysoké ceny ohrožují kvůli nízkým příjmům či z jiných sociálních důvodů, a je jim tedy potřeba poskytnout větší cílenou pomoc, o níž vláda zatím jen obecně mluví. Ekologové v této souvislosti upozorňují na nutnost definovat zákazníka zranitelného i ohroženého energetickou chudobou. Tyto skupiny umožňují jednoduše a dostatečné vysoké příspěvky na bydlení a slevy, které udrží jejich výdaje za energii na přijatelné úrovni oproti příjmům.

Obce a domácnosti také neustále čekají na slibované odstranění překážek bránících rozvoji komunitní energetiky a sdílení lokální levné elektřiny z obnovitelných zdrojů. Nízkopříjmové domácnosti navíc nedosáhnou ani na pomoc se zateplováním domů či s instalací fotovoltaických panelů, neboť nemají na předfinancování a vysoké dofinancování projektů. Z dlouhodobého hlediska si ekologické organizace myslí, že je nutné umožnit, aby si spotřebitelé co nejvíce vyrobili sami pomocí obnovitelných zdrojů, a zároveň aby ​​jejich spotřeba díky úsporám a zateplování byla co nejnižší.

Tyto investice ve výsledku také poskytují energetickou bezpečnost Česka. Finanční prostředky z výnosů prodeje emisních povolenek by proto podle organizací měly směřovat do této oblasti a nikoli pokrývat část nákladů na zastropování, jak nyní navrhuje vláda. Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, se domnívá, že již zmíněné zastropování cen pro maloodběratele pomůže, tržní ceny jsou skutečně neúnosné.

„Strop se zároveň neodrazí od úspor, cena zůstane relativně vysoká. Tím pádem je ale potřeba cílit vyšší pomoc na lidi, kteří na to budou mít. Je třeba rychlého zlepšení nastaveného a zjednodušeného bydlení a cílených sociálních slev. Domácnosti, obce i firmy také stále čekají na odstranění sdílení pro čisté, lokální a levné elektřiny v rámci komunitní energetiky. Nízkopříjmové rodiny nemohou zateplovat domy kvůli vysokému spolufinancování, protože kvůli chybějícímu odbornému poradenství nedosáhnou na státní dotace,“ uvedl Koželouh.

Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace, je toho názoru, že vláda přišla s řešením, které může lidi uklidnit a poskytnout jim jistotu, že ceny energií nestoupnou nad určitou úroveň. „Pro část domácností, ale i zastropované ceny budou příliš vysoké. Tam je třeba adresné pomoci. Je také nutné zajistit, aby zateplování domů či solární střechy byly dostupné i pro nízkopříjmové domácnosti. Proto je důležité, aby vláda nepropustila peníze z emisních povolenek, které jsou k tomu primárně účelné, na pokrytí zastropování. Pro svůj aktuální návrh by vláda měla najít jiné zdroje a neriskovat, že obětuje dlouhodobé a systémové řešení krátkodobému,“ dodal Bican.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto