Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Na pomoc krajině a poškozeným lesům se letos vydalo přes sto dobrovolníků

26. 9. 2022

Na pomoc krajině a poškozeným lesům se letos vydalo přes sto dobrovolníků 11 snímků
Během 25. ročníku programu Týdny pro krajinu při devíti týdenních turnusech dobrovolníci a dobrovolnice odpracovali pro dobro krajiny více než 700 hodin. Podobně jako v předešlých ročnících se práce, které se věnovali, odvíjela od charakteristiky konkrétního území, kam se vypravili.

V Národním parku Šumava budovali hrázky pro zastavení odtoku vody z rašelinišť, pod Králickým Sněžníkem chránili mladé stromky proti okusu, na statku Doubravský dvůr pečovali o krajinotvorné prvky. „Práce na letošních Týdnech pro krajinu se celkem zúčastnila přibližně stovka lidí. Většina z nich byla na této akci poprvé, ale asi pětina zúčastněných přijela už podruhé a další pětinu tvořili účastníci, kteří jezdí již řadu let,” řekla Kateřina Stonová koordinátorka dobrovolníků a dobrovolníků z Hnutí DUHA.

Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, zase připomenul výsledek práce dobrovolníků, kterým je 28 opečovaných hektarů lesů, luk a zemědělské půdy, 3210 ochráněných stromů, sedm hrází v odvodňovacích kanálech a 15 pytlů odpadu. „To je výsledek úžasné práce dobrovolnic a dobrovolníků, kteří během letošního léta věnovali svůj volný čas pomoci a ochraně naší krajiny. Velký zájem o Týdny pro krajinu je pro nás závazkem k rozvoji této platformy při organizaci dalších ročníků,” dodal.

Týdny pro krajinu podpořily Hnutí DUHA Zachraňme lesy, která nyní spojuje více než 82 tisíc lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti a kampaň Tohle žeru s téměř 21 tisíci podpisy, která prosazuje systémové změny na podporu šetrných zemědělců a zdravé krajina. Aktuálně jde zejména o nastavení zemědělských dotací ze Společné zemědělské politiky, kde má ministryně životního prostředí Anna Hubáčková poslední možnost podpořit lepší adaptaci krajiny na klimatickou změnu včetně tvorby a obnovy ploch pro přírodu v rámci zemědělských polí.

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hnutí DUHA