Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Národní kulturní památku Drábské světničky čeká záchranný projekt

23. 9. 2022

page.Name
Lesy České republiky coby správci národní kulturní památky připravují záchranný projekt pro bývalou skalní pevnost Drábské světničky nedaleko Mnichova Hradiště. Ta je zatím pro veřejnost uzavřená. V tomto měsíci se začalo s přípravou projektové dokumentace.

Stav Drábských světniček je kritický. Podepsaly se na něm nejen extrémní návštěvnost, kdy na cestách vznikly výrazné prohlubně, ale také chování vandalů, kteří do pískovce vyrývali obrazce a nápisy. „Koncem sezóny roku 2019 jsme Světničky uzavřeli a po řadě jednání s archeology i zástupci Správy chráněné krajinné oblasti Českého ráje jsme rozhodli o záchranném projektu,“ řekl Michal Rousek, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR v severních Čechách.

Podle něj bylo nejprve třeba vyjasnit majetkoprávní vztahy a nechat místo digitálně zmapovat kvůli projektové dokumentaci, což zajišťuje Západočeská univerzita v Plzni. Lesy ČR tak získaly geodetické podklady a 3D model. Letos v září zadaly projekční práce, které měly skončit nejpozději v červnu 2023. Následovat bude povolení stavby, výběrové řízení na dodavatele prací a stavba sama. „V areálu přibydou lávky, změní se trasy i vstupní portál. Rádi Světničky znovu zpřístupnili na počátku sezóny roku 2025, ale bude záležet i na stavebním trhu, tedy dostupnosti materiálů a nalezení dodavatele specializovaných prací,“ dodal Rousek.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR