Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Noc vědců: Chemie pro detektivy, výroba dýmovnice i pitvy švábů

27. 9. 2022

page.Name
Vědecké show, fyzikální, chemické či biologické pokusy, ukázky nejmodernějších přístrojů a technologií i nejrozmanitější hry a dílny. To budou doslova všemi smysly zažívat návštěvníci Noci vědců v Českých Budějovicích s letošním ústředním tématem Všemi smysly. Akce startuje v pátek v 17 hodin a slibuje nabitý program s více než stovkou různých aktivit.

Tradičně v posledním zářijový pátek nabízí Noc vědců po celé Evropě jeden večer napěchovaný vědou, kdy se ve večerních a nočních hodinách otevřou návštěvníkům univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště. A nejinak tomu je i letos. Do letošního ročníku se v 62 městech zapojí 80 institucí, které připravily na 1780 programových událostí na téma Všemi smysly. Veškerý program je zdarma a je dostupný na www.nocvedcu.cz .

Na Jihočeské univerzitě (JU) se Noc vědců koná počtvrté. „V 17 hodin otvíráme brány kampusu, všech fakult Jihočeské univerzity a Akademické knihovny. Návštěvníci mohou vybírat ze 74 programů v Českých Budějovicích a na Nových Hradech," říká koordinátor Noci vědců Zdeněk Filip. Nově budou mít v budově rektorátu prostor tři další instituce: Czechitas, Europe direct a Eurocentrum České Budějovice.

Už jste viděli genetického mutanta octomilky, složené oko vážky, mozek motýla nebo třeba housličky, na které hraje cvrček? Nejen smyslové orgány nejrůznějších živočichů budou k vidění v Biologickém centru AV ČR, které sídlí ve vědeckém areálu s Jihočeskou univerzitou. Do neviditelného mikrosvěta nahlédnete v laboratořích s nejdražšími vědeckými mikroskopy, otevřou se také dveře nového návštěvnického centra Ponorka, s jehož krátkými animovanými filmy se ponoříte pod hladinu rybníka, do nitra rostlin či do světa klíšťat.

Ti největší fandové biologie si budou moct vyzkoušet pitvu švába amerického. Ukážeme také, jak vypadají zvukové vlny a sonary, kolik barev má bílé světlo, a nachystali jsme i výstavu exkrementů s ukázkou parazitů,“ říká Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR. Ve „slepé místnosti“ návštěvníci zakusí na chvíli vnímat bez zraku; úkoly si pro ně připravili nevidomí z organizace Návštěvy POTMĚ. Pro nejmenší se odehraje v 17 hodin divadelní pohádka Běla mezi včelami.

Více než 30 událostí si na páteční večer připravili na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Návštěvníci budou mít nahlédnout do vysokoškolských laboratoří se zaměřením na chemii, strojírenství, stavitelství nebo znalectví, kde budou moci nastražit své smysly při nejrůznějších aktivitách. Dostanete se například na ukázku a odpálení dýmovnice, simulátor i závodních FPV dronů, zkoumání materiálů pod mikroskopem, nejrozmanitější chemické pokusy, virtuální realitu či eyetracking.

Novinkou pro letošní rok je pak vůbec první podcast v historii VŠTE s tématem EEG Biofeedback, což je unikátní léčebná metoda s prokázanými pozitivními účinky na děti i dospělé s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, ADHD nebo nespavostí. Návštěvníci budou moci navštívit také laboratoř EEG Biofeedbacku v kampusu na Okružní.

Europe Direct a Eurocentrum České Budějovice jsou informační střediska Evropské unie, která stejně jako Evropská unie podporují vědu a výzkum. Navštivte během Noci vědců jejich vědeckou show na rektorátu Jihočeské univerzity. Přijďte se přesvědčit o tom, jaké poměrně netradiční místo může člověk zastat v elektrickém obvodu. A to místo vodiče. Dokážeme vám, že skrze vás může procházet tolik proudu, který nebudete schopni cítit, a zároveň bude dostatečně silný k tomu, aby přenesl signál do reproduktoru a spustil hudbu.

Akce Noc vědců vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se v akci aktuálně vyskytuje 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.

(hyš-zf-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: JU České Budějovice