Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-4°

Zítra

-5°

Svátek má

Přes 100 cyklistů podpořilo na Tour de aleje výsadby v Poodří i brouka páchníka

9. 9. 2022

Přes 100 cyklistů podpořilo na Tour de aleje výsadby v Poodří i brouka páchníka 29 snímků
Milovníky sportu i přírody přilákal do Libhoště už čtvrtý ročník Tour de aleje. Více než stovka cyklistů podpořila na benefiční jízdě Poodřím nejen výsadbu stromů, ale také ochranu brouka páchníka či provoz ekoporadny Arniky.

Jak prozradil Jiří Petrovský, starosta obce, která tuto cyklistickou akci ve spolupráci s organizací Arnika poprvé hostila, dopolední vyjížďky využilo více než sto cyklistů z řad dětí i dospělých. Pro cyklisty bylo připraveno několik zastavení, například velmi zajímavé povídání o včelách v podání libhošťského včelaře Luďka Klinkovského, dále divadélko pro děti a komentované zastávky v CHKO Poodří o sadovnictví, výsadbách alejí a rozvoje MAS Regionu Poodří.

„Na trati čekalo na cyklisty i několik občerstvovacích stanic. V cíli cyklojízdy pak bohatá tombola a občerstvení, které připravily zdejší spolky. Obec dále pro všechny návštěvníky akce v průběhu odpoledne až do nočních hodin připravila několik hudebních koncertů. I když jsme hostili cyklojízdu Tour de Aleje 2022 poprvé, myslím si, že akce proběhla skvěle, k čemuž dopomohlo příznivé počasí a dobrá nálada všech účastníků,“ řekl starosta.

Na kratší trase se mohli nejmenší účastníci v lese Roveň seznámit s včelařským řemeslem, životem včel, ochutnat med přímo z plástve, pobavit se u pásma písniček a pohádky O třech prasátkách nebo projet na lodičce po rybníku. Účastníci delší trasy se navíc seznámili s historií lesa Roveň, volskou stezkou, která tudy v minulosti vedla, starými odrůdami ovoce v Bartošovickém sadu a nechybělo ani povídání o brouku páchníkovi skrytě žijícímu ve starých vrbách.

V cíli na přítomné čekala prezentace elektrokol, ekohrátky a výtvarné dílničky, výstava Za starými stromy v Poodří a setkání s netopýry, které připravila členka organizace ČESON. Vyvrcholením letošní Tour de aleje byla bohatá tombola. „Bylo to fajn, i dobrodružné, jak jsme tam jeli tou úzkou pěšinkou v lese, to bylo zajímavé. I ty zastávky po trase. Líbilo se mi třeba v tom sadu, jak jsem se něco dozvěděla o různých odrůdách a tak, protože já moc odrůd neznám, bylo to pro mě zajímavé,“ pochvalovala si cyklojízdu dvanáctiletá Lucie.

Také rodina Gerykova akci velmi chválila. „Moc jsme se my i s dětmi bavili, bylo to super. Děti byly unešené z možností projet se na loďce i prostředí kolem rybníka bylo moc hezky upravené. Také trasa, komentované zastávky se líbily a rovněž pestré občerstvení. Užili jsme si to.“

(hyš-vs)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Arnika, Vendula Šmoldasová