Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sezona na krkonošských loukách končí, péči o ně přiblížily čtyři setkání

27. 9. 2022

page.Name
Louky v nejvyšších českých horách jsou jedním z nejvýznamnějších zdejších biotopů. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) věnuje při péči o ně enormní úsilí už proto, že přičiněním člověka tyto louky vznikly a bez usilovné péče hospodářů by zmizely.

„Neméně aktivně přistupujeme i k otázce osvěty. V letošním roce jsme v rámci ekologické výchovy nabídli veřejnosti čtyři sobotní setkání věnované péči o louky. Veřejnost se mohla zapojit jak do praktických ukázek péče o přírodu, tak si vyslechnout přednášky botaniků. Témata těchto programů byla v souladu s ročním obdobím. Zjara jsme se na programech Pastva a její tajemství a Nevítaní hosté věnovali pastvě a osvětě o šíření invazních rostlin,“ představil Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

Letní akce Kosenka po krkonošsku a V holinách na louku se zase úklidy na tradiční seč travní hmoty. Účastníci programů měli možnost nahlédnout do života Krkonošské kozí farmy, na pastvině si vyzkoušet postavit ohradník a ve stáji podojit kozu. Zájemci se dozvěděli i střípky z historie krkonošských pastvin a na závěr ochutnali sýry a vyhlášené kozí žervé.

Některé akce nebyly jen osvětě, ale i o přímé pomoci. „Koncem léta jsme na menší mokřadní lokalitě ve Valteřicích shrabali velké množství trávy, zbavili ji náletu dřevin a mezi řečí se od odborníků dozvěděli mnohé o funkcích mokřadů a tůní v krajině. Podobné akce plánujeme i v příštím roce. Již nyní se můžete těšit, že se na nich dozvíte, proč je třeba na některých loukách důležité „kosení trávy po staru“ nebo, proč ta nádherně kvetoucí lupina mnoholistá je pro krkonošské louky tak nevítaným návštěvníkem,“ dodal mluvčí.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Oldřich Nermuť