Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Správa Národního parku Šumava vysazuje na řece Blanici vzácného mlže

26. 9. 2022

page.Name
Řeka Blanice, která pramení na území Chráněné krajinné oblasti Šumava ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, bývala velmi bohatou na chráněnou perlorodku říční. To se ale v průběhu 25 let změnilo a nyní Správa Národního parku Šumava společně s odborníky bojují za záchranu této populace.

Na začátku 90. let se počet perlorodek na horním toku Blanice odhadoval na zhruba 114 tisíc. V roce 2016 jich však v řece zůstalo jen okolo 7500 kusů. Podle náměstkyně ředitele Správy NP Šumava Silvie Havlátkové se nebývale vysoká úmrtnost perlorodek projevila už v roce 1990, kdy byla velmi tuhá zima a část kolonií perlorodek vymrzla.

„Druhá enormní úmrtnost byla zaznamenána hned o dva roky později po silném znečištění toku a k poslední největší ztrátě perlorodek došlo při více než tisícileté povodni v roce 2002, kdy průtok na Blanici dosáhl 202 metrů krychlových za sekundu, průměrný průtok je přitom jen 0,8 metrů krychlových za sekundu,“ vysvětluje důvody obrovského úbytku perlorodek náměstkyně ředitele.

Celková početnost populace perlorodky říční v řece Blanici nad Husineckou přehradou tehdy poklesla o 59 procent oproti stavu před povodní. V roce 2016 se potvrdila ta nejhorší očekávání. Počet dospělých perlorodek v Blanici klesl pod hranici 10 tisíc kusů na 7500, a to je počet, při kterém se začíná se záchranným odchovem.„Už v roce 2016 jsme začali s polopřirozeným odchovem v odchovné stanici ve Spálenci. Věděli jsme, že vysazovat můžeme až starší odchované jedince, kteří pak mají vyšší pravděpodobnost dožít se dospělosti. K vypuštění prvních stovek malých perlorodek došlo letos v srpnu a září,“ uvedla bioložka Eva Zelenková. Letos byla Blanice obohacena o 400 šestiletých perlorodek. V dalších letech se plánuje vysazovat další, kdy bude každoročně vypuštěna do řeky zhruba tisícovka kusů a to do doby, než počet perlorodek bezpečně stoupne nad 10 tisíc kusů.

„Podle našich zkušeností z monitoringu a odchovů je v současnosti Blanice schopná bez problémů uživit juvenily starší tři let. Tedy po překonání kritických dvou až tří let perlorodky již prospívají. Zároveň realizujeme v povodí Blanice managementy, to znamená kosení, stružkování a kompostování na podporu tvorby potravy pro perlorodky,“ sdělila Havlátková. Ke zlepšení stavu perlorodčí populace by měl přispět nový odchovný a reprodukční prvek u Zbytinského potoka.

Zde se obnovuje starý náhon v rámci projektu z Operačního programu životního prostředí, kdy mísení živé vody Zbytinského potoka a vody Blanice zlepší potravní nabídku pro nejmladší perlorodky, které zde budou polopřirozeně odchovávány. Tento projekt bude hotový v příštím roce, a to ještě předtím, než opět na podzim téhož roku bude do Blanice vypuštěno dalších 1000 kusů perlorodky říční.

(hyš-jd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Hůla