Čtvrtek

22. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Stromy ve městech čekají v budoucnosti vážné problémy

23. 9. 2022

page.Name
Snad každý ví, že stromy mohou mít doslova zázračný vliv na klima v našich městech. Přinášejí do nich blahodárný stín, ochlazují a zvlhčují vzduch a dávají životní prostor řadě zvířat. V souvislosti s globálním oteplováním je ale s městskou zelení spojeno i jedno podceňované nebezpečí.

Pokroková města, která nechtějí být jen autostrádou pro pospíchajícího řidiče, ale chtějí být také místem pro spokojený život svých obyvatel, momentálně se stále častěji snaží maximalizovat množství zeleně v ulicích. Nyní ale jeden vědecký výzkum upozornil na podceňovaný problém, který stromům a keřům ve velkých městech způsobuje globální oteplování. Že se klima mění, snad už v dnešní době nikdo nezpochybňuje. Jistě, dá se o tom diskutovat, zda ho způsobil člověk a nebo ne, nicméně už několik let můžeme změny počasí v létě i v zimě pociťovat doslova na vlastní kůži.

Současné podzimní upršené dny sice mohou naznačovat něco jiného, ​​ale celoroční statistiky jsou neúprosné. Množství srážek pomalu klesá a teploty naopak pomalu stoupají vzhůru. Zároveň s tím ale také stoupá cena vody, kterou by bylo možné stromy ve městech zalévat. A to může být pro městskou zeleň doslova vražedná kombinace.

Mezinárodní výzkumný tým, složený z pracovníků ze tří australských a dvou francouzských univerzit, se jako pravděpodobně první na světě rozhodl zkoumat vliv změn klimatu na stromy a keře ve městech. Výsledky, ke kterým tím došel, jsou minimálně hodné vážného zamyšlení. Globální oteplování je samozřejmě globální problém, a tak byl průzkum prováděn celosvětově. Bylo zkoumáno celkem 3129 stromů a keřů ve 164 městech v 78 zemích.

Problém stromů ve městech není jen v budoucnosti, táhne se s nimi už od úplného začátku. Stromy jsou ve městech často sázeny v nevhodném období, nemají vhodnou půdu a nejsou ani dostatečně zalévány, což se bude s ohledem na stále vyšší cenu vody kvůli klimatickým změnám stále více zhoršovat.

Jediným řešením je začít konečně do města vybírat stromy a keře nejen podle jejich „krásy“, historického významu a umělecké představy architekta veřejného prostoru, ale především podle jejich odolnosti proti vedru a suchu. Jen tak mohou stromy dále fungovat jako zelené městské klimatizační jednotky a neskončit jen jako suché dřevo, které bude pouze ohrožovat kolemjdoucí.

Seznam ohrožených druhů stromů i další podrobnosti o výzkumu se můžete dočíst na zdrojovém webu Nature.com

(hyš-pk)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Kadlík, Facebook sazimebudoucnost