Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Tropičtí motýli opět ozdobí skleníky botanické zahrady a arboreta

16. 9. 2022

page.Name
Po čtyřech letech mohou návštěvníci Botanické zahrady a arboreta MENDELU v Brně opět přihlížet líhnutí tropických motýlů. Akce, která je součástí výstavy Babí léto, začala právě dnes a veřejnost může zahradu zažít v době, kdy kvetou některé podzimní trvalky. Expozice bude doplněna prodejem orchidejí, sukulentů a masožravých rostlin.

Kukly jako tradičně pocházejí ze Stratfordu, v průběhu výstavy se ve sklenících vystřídá přibližně čtyřicet druhů motýlů. „Dohromady je objednáno téměř 1300 kukel. Složení se moc nemění, k vidění jsou osvědčené stálice typu Caligo, Graphium, Idea leuconoe, Kalimainachus, Morpho a Papilio,“ uvedl ředitel botanické zahrady Michal Pavlík. Kromě stálic ale mohou letos obdivovat i pár nových druhů.

Přivezení motýlů předchází několikadenní přípravy. Zaměstnanci arboreta zprovozňují technologie zajišťující příhodné klima, aranžují vhodné květiny a natahují ve skleníku sítě, které zamezují, aby motýli ulétli nebo prochladli na mokrém skle. Podle ředitele vypínání sítí rozhodně není jednoduchá práce. Nejnáročnější je strop skleníku, kde se pracuje tři až čtyři metry nad jezírkem, zídkami a kameny ve složitém terénu.

Kromě toho se chystá také krmení. Motýli se dělí na dvě skupiny – jedna se živí pylem rostlin, druhá tlejícím ovocem. „Například motýli rodu Caligo jsou obtížnými škůdci na banánových plantážích a domorodci je mají rádi asi jako náš zahrádkář běláska,“ nastínil Pavlík. Po přivezení v polystyrenových krabičkách se kukla lepí k podkladu vteřinovým lepidlem. „Nejdřív se nalepí do kousku molitanu a poté na tyč. Každá dodávka má svoji barvu molitanu, abychom odlišili staré kukly, které se už třeba nevylíhnou,“ vysvětlil ředitel botanické zahrady.

Před vylíhnutím se kukla zbarví, samotné líhnutí je plně v režii daného jedince, který musí poměrně rychle vylézt a napumpovat do křídel hemolymfu. Pak nějakou dobu sedí, aby se mu křídla zpevnila. K líhnutí motýli potřebují vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost, kterou zajišťuje spodní vytápění a mlžící trysky. Většina motýlů se líhne nad ránem.

První výstava motýlů se v botanické zahradě konala společně s výstavou orchidejí na konci zimy roku 1999. „Motýly jsme se u nás rozhodli prezentovat veřejnosti poté, co jsme navštívili motýlí dům v Erfurtu, kde byl v té době vedoucí našeho kamaráda, který nám ochotně vysvětlil základy motýlího chovu,“ zavzpomínal Pavlík, který soudí, že s každou výstavou jsou zkušenosti organizátorů bohatší. Návštěvníci si mohou motýly přijít prohlédnout ode dneška 16. září do neděle 2. října v otevírací době od 9 do 18 hodin. Kromě výstavy si lze na místě zakoupit orchideje, masožravé rostliny nebo sukulenty.

(hyš-mp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Botanická zahrada