Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

U Mnichova slavnostně odhalí opravený unikátní Stadlerův pomník

27. 9. 2022

page.Name
Zapomenuté místo v katastru obce Mnichov u Mariánských Lázní v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les se v sobotu 8. října ve 13.30 hodin stane dějištěm slavnostního odhalení opraveného Stadlerova pomníku a pietního uložení urny do jeho útrob. Rekonstrukce pomníku a jeho okolního prostoru se uskutečnila v letech 2021 až 2022.

Podílely se na ní například Správa CHKO Slavkovský les, obec Mnichov, Městské muzeum Mariánské Lázně, ale především zdejší dobrovolníci, kteří pomník doslova vykopali ze země. „Jedinečnost Stadlerova pomníku spočívá v původním uložení opravdové urny s popelem Franze Wendelina Stadlera na samostatném místě v krajině mimo hřbitov. Pomník můžeme nejspíš nazvat také venkovním mauzoleem nebo kolumbáriem pro jednu urnu. Jiný takový pomník v Karlovarském kraji pravděpodobně nenajdete,“ řekl Jindřich Horáček, vedoucí Správy CHKO Slavkovský les.

Podle něj bylo objevení pomníku náhoda při toulání se krajinou a zapadlými kouty Slavkovského lesa už před 30 lety. „Na Správě CHKO jsme o zničeném místě věděli, ale až loni se iniciativy na jeho obnovu chopili místní dobrovolníci, kteří věc dotáhli do zdárného stavu,“ dodal. Franz Wendelin Stadler žil v první polovině 20. století v Mnichově, tehdejším Einsiedlu. Když zemřel na tuberkulózu, byl jeho popel uložen 2. října 1940 do nitra pomníku za náhrobní desku. „Z tohoto důvodu jsme vybrali ke slavnostnímu znovuuložení urny právě termín na začátku října,“ vysvětluje ředitel Městského muzea Mariánských Lázní Jaromír Bartoš.

Před opravou byl desítky let kamenný pomník rozlámán na několik kusů a z velké části zasypán zeminou. Mnichovští pamětníci potvrzují, že pamětní deska byla po válce tehdejším místním hajným rozstřelena a urna s popelem vysypána do nedalekého lesa lesními dělnicemi. Původní urna se bohužel nenašla. Při slavnostním uložení zde bude umístěna nová kamenná urna se symbolickým popelem z okolního lesa. Zato se při obnovovacích pracích našel kompletní kamenný pomník i všech osm kusů pamětních desek. Nyní byly při rekonstrukci odborně opraveny, slepeny kameníkem a pomník znovu postaven v celé své kráse.

„Kamenný pomník nese erb Stadlerů z Mnichova, ale zatím pátráme v archivních materiálech a hledáme podrobnější informace o rodinných a majetkových vazbách rodiny Stadlerovy. Výsledky našeho bádání se dozvíte v připravovaném článku v časopise Arnika,“ prozradil ředitel muzea Bartoš. Pomník je osazen na ostrůvku uprostřed vodní tůně obnovené z finančních prostředků krajinotvorných programů. „Zájmy ochrany přírody na podporu zvláště chráněných druhů ve vodním prostředí se zde krásně prolnuly se zájmy historicko-kulturními,“ přibližuje edukaci Správy CHKO Slavkovský les. Nová tůň tak znovu chrání a zkrášluje pohled na místo posledního odpočinku Franze Wendelina Stadlera.

(hyš-jr)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Slavkovský les