Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Úklid Krkonoš přinesl překvapení, sesbíralo se rekordně nejméně odpadků

19. 9. 2022

page.Name
Na tři stovky pracovníků Správy Krkonošského i polského národního parku a desítky dobrovolníků minulý pátek a sobotu vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Všechny skupiny sběračů se shodují, že při letošním podzimním úklidu se sesbíralo rekordně nejméně odpadků. Celkový odhad je 2,5 tuny.

Na rozdíl od předešlých akcí, kdy sběrači na vyčleněné trase vysbírali několik pytlů odpadků, si letos většina skupin na celou trasu vystačila s jedním často i jen poloprázdným pytlem. „Překvapilo nás to, ale na druhou stranu poslední dva roky velmi komunikujeme, že pohozené odpadky v národním parku jsou problémem. Zdá se tedy, že naše snaha dopadá na úrodnou půdu a lidé si více a více uvědomují, že je přirozené, že co si ho hor přinesou, to si z nich také mají odnést,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Ředitel od kolegů strážců ví, že často potkávají návštěvníky, kteří spontánně sbírají odpadky. „Těmto lidem bych velmi rád poděkoval, protože i díky nim jsou Krkonoše krásným koutem přírody a ne skládkou,“ dodal Böhnisch. Kromě běžných odpadků, kterými jsou plechové či plastové obaly od nápojů a potravin, byly nacházeny například i dětské plíny. Bezkonkurenčně ale vedou papírové kapesníčky použité po potřebě návštěvníků. Skokový nárůst proti minulosti ale tentokrát představovaly igelitové sáčky s psími exkrementy, které majitelé psů pohodili do lesa. „Je to nejabsurdnější odpad, který nacházíme,“ poznamenal mluvčí správy Radek Drahný.

Akce Čisté Krkonoše, kterou Správa KRNAP dvakrát ročně pořádá, ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hostitel v přírodě. Zatímco si přinese občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou některých návštěvníků za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let.

(hyš-rd)
redakce@prirordatv.cz
Foto: Správa KRNAP