Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Úspory při vytápění i svícení, ministerstvo šetří ve svých budovách

22. 9. 2022

page.Name
Až o deset procent nižší spotřebu energií potřebných pro vytápění a ohřev vody v budově Ministerstva zemědělství (MZe) v Praze na Těšnově by měla přinést opatření, která resort v těchto dnech zavádí. Jde například o postupnou výměnu termostatických hlavic u radiátorů nebo prodloužení tlumeného vytápění budovy.

Spotřeba elektřiny klesne také díky výměně vybraných zářivkových světel za LED světla. „Jako jeden z mála resortů máme dohodnuté a zafixované ceny dodávek energií pro příští rok, přesto jsme připravili řadu opatření na snížení spotřeby energií. Některá z nich jsme schopni udělat okamžitě. Připravený ale máme i dlouhodobý plán, který by měl ještě více snížit spotřebu energií v našich budovách,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Při vytápění budov MZe bude resort postupovat v souladu s platnou legislativou. V kancelářích či zasedacích místnostech bude nastavena teplota na 20 °C, na chodbách či schodištích na 15 °C, vedlejší schodiště potom na 10 °C. V případě vyhlášení stavu nouze v energetice bude teplota snížena podle parametrů, které se v současnosti projednávají. V kancelářích by šlo o snížení teplot o další dva stupně na 18 °C.

V hlavní budově MZe v Praze na Těšnově v těchto dnech probíhá kontrola a nastavení termostatických hlavic v kancelářích. V technických a společných prostorech se v září a říjnu plánuje výměna 210 termostatických hlavic radiátorů za hlavice s pevně nastavenou požadovanou teplotou a výměna ventilů u schodišťových a halových topných těles.

Prodloužili jsme také čas tlumeného vytápění budovy o dvě hodiny denně. Všichni zaměstnanci rovněž dostali informace, jak s energií šetřit a chovat se energeticky úsporně. Díky zavedeným opatřením může energetická úspora za vytápění jen v hlavní budově ministerstva dosáhnout kolem deseti procent,“ uvedl ministr.

Snížit spotřebu elektřiny pomůžou i další zaváděná opatření. V podzemních garážích a suterénu ministerstva se vymění závěsná zářivková světla za LED světla, z nichž některá bude spínat pohyb. Zkrátí se i doba svícení v prostorách hlavních budov ministerstva. Podobná opatření se dělají i v dalších objektech, s nimiž MZe hospodaří.

MZe má připravený i plán technických opatření v dlouhodobém horizontu. Jde například o investice do výměny současné technologie vytápění a ohřevu teplé vody za modernější systém stacionárních kondenzačních kotlů. Zásadní investicí však bude výměna původních špaletových oken budovy.

Při současném stavu oken může únik tepla z budovy dosahovat až patnáct procent tepelných ztrát. Přitom tento problém jsme mohli mít už vyřešený, kdyby předchozí ministr nezrušil připravený, schválený, vysoutěžený a dotačně podporovaný projekt na výměnu všech oken budovy ministerstva zemědělství,“ vysvětlil Nekula.

MZe připravuje také opravy některých dalších budov ve své správě, například v Ústí nad Orlicí nebo Novém Jičíně. V předchozích letech již prošly modernizací budovy v Šumperku, Pardubicích nebo Strakonicích. Investice v oblasti energií připravují i ​​​​další organizace v resortu. „Státní podnik Lesy ČR vytipoval zhruba 120 svých budov, na které chce nainstalovat fotovoltaické panely. Celkem by mohlo jít až o 13 700 metrů čtverečních střech, což by podniku pomohlo snížit energetickou závislost na dodavatelích elektřiny,“ dodal ministr.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MZe