Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

V rámci #Czechia4Climate nelze vynechat téma zadržování vody v přírodě

12. 9. 2022

page.Name
Otázky životního prostředí a klimatu úzce souvisejí s diplomacií. Že toto téma překračuje hranice států dokazuje česká kampaň nazvaná #Czechia4Climate, kterou 6. září spustili ministr zahraničí Jan Lipavský a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. V této souvislosti nelze vynechat téma zadržování vody v přírodě.

Voda je totiž klíčová pro správné fungování krajiny. Ve zdravé krajině probíhá zdravý koloběh vody, a to pozitivně ovlivňuje klima. Zdravý vodní režim pomáhají obnovit opatření zajišťující retenci vody v krajině. Ministerstvo životního prostředí ČR dlouhodobě dotačně podporuje celou paletu takových opatření, která cílí na obnovu přírodních ekosystémů a přirozených funkcí krajiny.

Konkrétně jde například o vytváření a obnovu tůní, mokřadů a malých vodních nádrží, krajinných prvků na polích, travních pásů či průlehů na zpomalení odtoku vody, odstraňování odvodňovacích zařízení, realizaci blízkých protipovodňových opatření, hospodaření se srážkovými vodami a mnoho dalšího. Na projekty zaměřené na retenci vody a boj proti suchu míří miliardy korun.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MŽP