Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Záběry divokých koní a dalších kopytníků vidělo ve světě 9 milionů lidí

16. 9. 2022

page.Name
Rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se stala populární nejen v České republice, ale také v zahraničí. Svědčí o tom neuvěřitelná sledovanost videí umístěných na internetu. Záběry velkých kopytníků již na YouTube vidělo více než 9 milionů lidí z celého světa.

Nejvíce sledované jsou krátké filmy dokumentaristy Jaroslava Kolčavy, které nasbíraly zhruba 8,3 milionu zhlédnutí. „Videa s koňmi, zubry a pratury jsou nejoblíbenější zejména v USA, Brazílii, Indii a Německu. Tato videa včetně anglických a německých mutací viděli lidé ve více než 100 zemích světa,“ uvedl dokumentarista Kolčava. Další stovky tisíc nasbíraly spoty a krátké dokumenty na YouTube kanálu ochranářské společnosti Česká krajina a jeho anglické verze. Tam krátké filmy vytvářeli významní filmaři, jako Jan Svatoš, Marián Polák, Petr Krejčí nebo Zdeněk Suchý.

Rezervace divokých koní tímto způsobem významně po celém světě propaguje nejen město Milovice, ale i celou Českou republiku. „Devítimilionová sledovanost se přitom týká pouze dvou vybraných zdrojů. V rezervaci v minulosti natáčely světové agentury jak AP nebo AFP, které poskytly videomateriály největších světových médií, kde je několik desítek milionů lidí. Na stránkách jednotlivých vydavatelů je však nemožné vůbec sledovanost přesně spočítat,“ řekl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Jaroslav Kolčava se natáčení přírody v Milovicích a okolí věnuje od roku 2012. Jeho prvním přírodopisným snímkem se stal dokument Rok v lesostepi, poté následovaly další filmy o koních z Exmooru, zubrech a praturech. „Mnohé záběry využila nejedna televizní stanice,“ poznamenal Kolčava. Kromě snímků se v rezervaci natáčelo několik internetových filmových i televizních dokumentů, a to jak pro česká kina a televize, tak pro zahraničí.

Práce filmařů a fotografů je pro rezervaci nesmírně cenná. „Fotografie a filmové záběry pomáhají rezervaci popularizovat. Díky nim mohou lidé vidět, jakou neuvěřitelnou pozitivní proměnou lokalita prošla. Fotografům a filmařům patří velké poděkování, protože právě jejich práce má významný podíl na současné popularitě celé rezervace,“ doplnil Dostál.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina