Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Zelená diplomacie: Spuštěna kampaň na podporu ochrany životního prostředí

9. 9. 2022

page.Name
České předsednictví v Radě EU uspořádá v týdnu od pondělí 12. září v České republice i v zahraničí několik akcí na podporu ochrany klimatu, životního prostředí a biodiverzity ve světě. Tímto krokem se chce republika přihlásit ke své zodpovědnosti za řešení tak zásadní globální otázky, kterou je změna klimatu.

„Zapojení do klimatické diplomacie ve světě může být hlavně příležitostí, jak přispět k modernizaci naší země a posílení její konkurenceschopnosti,“ uvedl šéf české diplomacie Lipavský. Tak zvaná zelená diplomacie patří k prioritám českého předsednictví. Využívá  propojení klimatické bezpečnosti a rozvojové a humanitární spolupráce zejména v oblasti snižování rizika katastrof. „Příkladem propojení dvou priorit předsednictví – zelené diplomacie a spolupráce s Indo-Pacifikem – je mezinárodní konference věnovaná ochraně divoké přírody. Tu pořádáme v půlce září právě v Jakartě. Jde o jeden z konkrétních příspěvků ve spolupráci EU s tímto regionem,“ sdělil ministr zahraničí.

Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové je současná evropská energetická krize eskalovaná ruskou agresí na Ukrajině, jednoznačně provázaná s klimatickou krizí. A na obě existuje jen jedna odpověď: co nejrychlejší a důsledný konec využívání fosilních paliv. „Klíčové je, aby náklady na snížení závislosti na fosilních palivech nenesly nízkopříjmové skupiny – těm musíme v této době pomáhat nejvíce. Proto je jedním z nejdůležitějších bodů českého předsednictví vyjednávání Sociálně klimatického fondu, díky kterému budeme moci pomáhat lidem jak investicemi, tak kompenzacemi,“ uvedla  ministryně.

K nejvýznamnějším akcím kampaně patří mezinárodní konference k adaptaci na změnu klimatu pořádaná v Praze ve dnech 13. a 14. září, mezinárodní konference ke klimatické bezpečnosti v Praze 15. září, nebo právě dialog na vysoké úrovni k ochraně divoké přírody v indonéském Jakartě 13. až 15. září. Paralelně budou v Praze zasedat pracovní orgány Rady EU pro rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc nebo pro mezinárodní environmentální otázky. V Praze se ve stejné době rovněž sejdou klimatičtí velvyslanci EU k projednání společného diplomatického úsilí k zajištění úspěšné klimatické konference OSN COP27 na podzim v Egyptě.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MŽP