Zisky z elektráren mají jít lidem, státy musí srazit závislost na plynu
12. 9. 2022
Nyní je klíčové, aby Česko využilo peníze dobře a zaměřilo je do co nejvyšší pomoci nejohroženějším. Musí také více pomoci lidem zvládnout cenu plynu na vytápění. Zároveň je nutné zrychlit energetické renovace domů, rozvoj domácích obnovitelných zdrojů a umožnit lidem sdílení čisté a levné energie.
Řešení navazuje na dřívější návrh Evropské komise, který počítá s tím, že pro každý zdroj energie by se stanovila nejvyšší možná cena, za níž by mohl prodávat, a částky nad tímto stropem by se odevzdávaly do fondu, z něhož by pak byly placeny kompenzace spotřebitelům za drahou elektřinu.
Výhodou tohoto řešení je podle ekologických organizací, že cena bude nadále motivovat k úsporám a nahrazování lokálních obnovitelných zdrojů, k čemuž mohou být využity i zaslané peníze. Kompenzace lidem a firmám je však nutné nastavit tak, aby nezvýhodňovaly vyšší spotřebu. Zároveň je nutné, aby kompenzace byly cílené a nejvíce se dostalo na ty, co mají nejnižší příjmy a jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou. Nutnost peněz přerozdělovat a závislost na správném nastavení je zároveň největší slabina tohoto řešení.
Jak se vyjádřil Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA , evropské řešení je základ, abychom energetickou zvládli. Přesun peněz za elektřinu z domácností, firem či obcí k výrobcům není podle něj udržitelný. Využití zisků je cestou, jak vysoké ceny zvládnout. Ale je na České republice, jestli dokáže správně zacílit pomoc, aby se nejvíce dostalo nejpotřebnějším.
„Zároveň je jasné, že jde o krizové řešení a kupujeme si čas, který musíme maximálně využít pro zateplování domů, instalaci solárních panelů či rozvoj komunitní energetiky, aby lidé, firmy i obce mohli zásadně snížit svoji závislost na nevyzpytatelném energetickém trhu,“ řekl.
Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace, uvedl, že dosavadní shodu evropských politiků je třeba ocenit, zároveň však bude záležet na tom, jak bude vypadat konkrétní pomoc a zda skutečně doputuje k těm nejvíce ohroženým skupinám obyvatel . Současně se však nesmí zapomínat na dlouhodobá řešení.
„Energetický systém je dnes uzpůsoben na míru velkým centrálním fosilním zdrojům, současná krize přitom odkryla jeho slabá místa. Zárukou energetické bezpečnosti a levné energie tak do budoucna může být množství malých obnovitelných zdrojů a systémů komunitní energetiky, které zajistí co největší lokální energetickou soběstačnost,“ dodal.
(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Shutterstock.com, Greenpeace, Daniel Beltrá