Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Akademické půlhodinky přinesou přednášky z biologie, historie či psychologie

9. 3. 2023

page.Name
Co psychologové vyčtou z našich slov? Jak rostliny volají o pomoc? Jaká byla krutovláda ruského cara Ivana IV. Hrozného? To jsou některá z témat, která přináší nový, v pořadí šestnáctý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky.

Ten společně již desátým rokem připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. V celkem sedmi přednáškách představují odborníci z obou institucí zajímavá témata z přírodních i humanitních věd. Jarní cyklus začíná 15. března a přednášky se konají každou středu v 16 hodin, a to nově v Alšově jihočeské galerii ve Wortnerově domě v U Černé věže 22 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.

V cyklu se objevují témata, která informují o novinkách z výzkumné práce jihočeských vědců, ale také aktuálním dění a regionálních tématech. Hned první přednáška například připomene 220. výročí od zřízení kněžského semináře a počátků filosofického a teologického studia v Českých Budějovicích. Profesor Martin Weis z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v ní představí prvního českobudějovického biskupa Jana Prokopa Schaffgotsche a jeho další následovníky.

V cyklu Akademických půlhodinek se můžete těšit na přednášky o tom, jak se imunitní systém vypořádává s parazity, nebo jak náš život ovlivňují všudypřítomné mikroorganismy. Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim 2013 a od té doby si už našly věrné posluchače z široké veřejnosti. Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim rozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení pak mají možnost klást své dotazy přednášejícímu.

(hyš-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: BC AV ČR