Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ekologicky obhospodařovaná plocha orné půdy se rozrostla o téměř 10 procent

15. 3. 2023

page.Name
Ekologické zemědělství je v České republice na vzestupu. Zatímco v roce 2020 bylo ekologicky obhospodařováno více než 93 tisíc hektarů orné půdy, o rok později to už bylo téměř 103 tisíce hektarů. To je nárůst o 9,7 procenta. Vyplývá to ročenky Ekologického zemědělství v České republice v roce 2021, kterou nově zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe).

Ke konci roku 2021 hospodařilo ekologicky 4794 farem na výměře 558 124 hektarů, což představuje podíl 15,7 procenta na celkovém zemědělském půdním fondu České republiky. „Počty ekologických farem u nás stále rostou. Zatímco v roce 1990 byly pouhé tři, předloni už jich bylo téměř pět tisíc. Ekologické hospodaření je pozitivní trend, který podporuje udržení lepšího stavu naší krajiny, ho chceme co nejvíce podporovat a proto je právě vhodné na ekologické hospodaření,“ řekl ministr Zdeněk Nekula.

Meziroční nárůst ekologicky obhospodařované orné půdy téměř o 10 procent, což představuje více než devět tisíc hektarů, svědčí o tom, že ekologicky hospodaří stále více produkčních zemědělců, tedy těch, kteří se zaměřují na pěstování plodin nebo na chov zvířat. Nejvíce ekofarem je v Jihočeském kraji, následuje kraj Plzeňský, Moravskoslezský a Zlínský.

Celkový počet ekologických zemědělců vzrostl o 2,8 procenta (z 4665 na 4794). Jako výrobce biopotravin bylo ke konci roku 2021 registrováno 944 podniků, o rok dříve to bylo 865. Meziročně jde o téměř desetiprocentní navýšení. Většina ekologických v zemi leží v horských a podhorských oblastech, nejčastěji jde o trvalé travní porosty. Orná půda nyní tvoří zhruba pětinu celkově výměry ekologických pozemků. V porovnání let 2020 a 2021 vzrostla rozloha ekologických sadů, vinic a chmelnic.

Česká republika patří mezi dvacet zemí světa s největší výměrou půdy v režimu ekologického zemědělství (8. místo v Evropě) a mezi patnáct zemí světa s nejvyšším podílem ploch v ekologickém zemědělství na celkové zemědělské půdě (7. místo v Evropě, 5. místo v Evropské unii po Rakousku, Estonsku, Švédsku a nově Itálii).

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe