Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Florista Martinek uspěl jako jediný v Česku v mezinárodní floristické zkoušce

1. 3. 2023

page.Name
Jako jediný florista v Česku úspěšně absolvoval mezinárodní stupeň zkoušky International Certified Judge in Floristry Design. Úspěšné dokončení zkoušky Jiřího Martinka ze Zahradnické fakulty opravňuje být součástí jury v mezinárodních floristických soutěžích.

Certifikace znamená zajištění kvalitních a nestranných hodnotitelů pro národní i mezinárodní floristické soutěže, zlepšuje se jí i celková úroveň a kvalita soutěží. Celý proces zajišťuje mezinárodní floristická asociace FLORINT s odbornými partnerskými univerzitami Aeres a společností FLORNET. Certifikovaná osoba musí získat řadu znalostí a kompetencí důležitých pro proces hodnocení. K těm nejdůležitějším patří znalost stobodového systému hodnocení a jeho aplikace.

„Zúčastněný musí prokázat svoji odbornost ve floristické tvorbě, předložit svůj profesní životopis, zdokladovat dosavadní odborné vzdělání, aktivity a úspěchy na floristických akcích a také uvést všechny předpoklady využitelné při hodnocení na mezinárodní floristické soutěži. Samozřejmostí je vše zvládnout v anglickém jazyce,“ přiblížil oceněný Jiří Martinek z Ústavu biotechniky zeleně.

Získání certifikátů pro něj, jak uvedl, znamená nejen pro národní a nyní i pro mezinárodní úroveň prohloubení znalostí a dovedností, které lze aplikovat při výuce studijního programu Floristická tvorba na Zahradnické fakultě a při hodnocení závěrečných prací studentů. „Získání certifikátu též znamená získání nových floristických kontaktů, přátel a otevření dveří do velkého světa floristiky,“ přiblížil Martinek. V kontaktu s asociací FLORINT je od roku 2007, kdy díky Svazu květinářů a floristů ČR získal první certifikát ke stobodovému systému hodnocení.

Postupnou aplikací získaných informací na české a slovenské soutěže se podle něj česká floristika začala více začleňovat do té evropské. „Soutěže začali navštěvovat zahraniční hodnotitelné, na předchozích akcích a workshopech se stále více objevovala známá jména floristického světa a vše vyvrcholilo uspořádáním soutěže EUROPA CUP 2011 v Havířově. Toto mě přesvědčilo, jak důležitá je internacionalizace v jakémkoli oboru lidské činnosti i v umění aranžování květin,“ shrnul.

Martinek byl pozván na příští světový pohár ve floristice, který se vyrábí v Manchesteru ve Velké Británii. Na této akci se stane součástí tak zvané technická komise, která bdí nad dodržováním propozic soutěží a soutěžícího na jakýkoli nesoulad jeho práce se zadáním. „Jak jsem zjistil na posledním ročníku soutěže EUROPA CUP 2022 v polských Katowicích, není to vůbec jednoduchá práce. Člen této komise musí dokonale znát propozice soutěže a umět reagovat na nekonečnou kreativitu soutěžního,“ dodal. Získaný certifikát je vystaven na dobu pěti let. Po této době je možné požádat o prodloužení jeho platnosti doložení aktivity žadatele v rámci hodnocení mezinárodních soutěží.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MENDELU