Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Lesníci záměrně zaplaví lužní lesy, zásobí je vodou po zbytek roku

22. 3. 2023

page.Name
Uzavřením vodních stavítek se počátkem příštího týdne zvedne hladina vody v kanálech i tůních v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na přelomu března a dubna v porostech od Hodonína k Lanžhotu. Lesy České republiky tak záměrně zaplaví vysychající lužní porosty a zásobí je vodou po zbytek roku. Opatření svědčí i obojživelníkům.

Lesníci postupně uzavřou soustavu stavítek a nechají rozlít vodu do porostů, takže se zaplaví kanály, tůně, slepá ramena, prohlubně i jezírka. „Nejde o povodňovou vlnu, ale postupné zvyšování vodní hladiny, což svědčí kromě lesů také obojživelníkům, jako jsou čolek, skokan, kuňka či ropucha. Snažíme se o přirozený vodní režim, který změnily vodohospodářské úpravy na Dyji,“ vysvětlil Jan Dovrtěl z Lesů ČR, zabývající se ochranou přírody.

V Kančí oboře bude do porostů natékat vodu ze Staré Dyje. V některých místech se může vylít i na páteřní asfaltovou lesní cestu. „Cyklisty neohrozí, ale je třeba s tím počítat,“ řekl vedoucí valtického polesí Bronislav Konečný. Stejně budou lesníci postupovat v polesí Tvrdonice, tedy v lesích od Hodonína k Lanžhotu, které zaplavují vodu z řeky Moravy. V polovině dubna se stavítka znovu otevřou a hladina všech naplněných prohlubní se opět vrátí do normálu.

Lesy ČR tak postupují v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Více o něm a projektech se dočtete zde: www.vracimevodulesu.cz .

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR