Sobota

10. června 2023

Nyní

19°

Zítra

17°

Svátek má

Lesníci záměrně zaplaví lužní lesy, zásobí je vodou po zbytek roku

22. 3. 2023

page.Name
Uzavřením vodních stavítek se počátkem příštího týdne zvedne hladina vody v kanálech i tůních v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na přelomu března a dubna v porostech od Hodonína k Lanžhotu. Lesy České republiky tak záměrně zaplaví vysychající lužní porosty a zásobí je vodou po zbytek roku. Opatření svědčí i obojživelníkům.

Lesníci postupně uzavřou soustavu stavítek a nechají rozlít vodu do porostů, takže se zaplaví kanály, tůně, slepá ramena, prohlubně i jezírka. „Nejde o povodňovou vlnu, ale postupné zvyšování vodní hladiny, což svědčí kromě lesů také obojživelníkům, jako jsou čolek, skokan, kuňka či ropucha. Snažíme se o přirozený vodní režim, který změnily vodohospodářské úpravy na Dyji,“ vysvětlil Jan Dovrtěl z Lesů ČR, zabývající se ochranou přírody.

V Kančí oboře bude do porostů natékat vodu ze Staré Dyje. V některých místech se může vylít i na páteřní asfaltovou lesní cestu. „Cyklisty neohrozí, ale je třeba s tím počítat,“ řekl vedoucí valtického polesí Bronislav Konečný. Stejně budou lesníci postupovat v polesí Tvrdonice, tedy v lesích od Hodonína k Lanžhotu, které zaplavují vodu z řeky Moravy. V polovině dubna se stavítka znovu otevřou a hladina všech naplněných prohlubní se opět vrátí do normálu.

Lesy ČR tak postupují v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Více o něm a projektech se dočtete zde: www.vracimevodulesu.cz .

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR