Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Meziresortní skupina se zaměří na řešení vysokých cen potravin

11. 3. 2023

page.Name
Zjistit, zda růst cen téměř všech základních potravin skutečně způsobily zvýšené náklady, nebo jde o umělé navyšování někde v dodavatelském řetězci. To je hlavní cíl meziresortní pracovní skupiny vedené Ministerstvem zemědělství České republiky, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Její první jednání se uskuteční v úterý 21. března.

Pracovní skupina bude kontrolovat poskytování dostupných nástrojů a navrhovat další podněty k řešení situace. „Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin. Možným řešením jsme se věnovali i na jednání vlády a ujišťuji, že v řešení této problematiky budeme aktivní. Dohodli jsme se, a stvrdil to i pan premiér, že vznikne meziresortní skupina, která se bude vysokým cenám potravin a jejím příčinám intenzivně věnovat, a že ji povede naše ministerstvo,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Stálou součástí skupiny budou i zástupci ministerstev financí, průmyslu a obchodu. Každé ministerstvo v ní bude mít dva zástupce, které nominuje v příštím týdnu. Součástí pracovní skupiny bude i jeden zástupce úřadu vlády a zástupce Národní ekonomické rady vlády. Na prvním jednání 21. března už by měla být k dispozici data Českého statistického úřadu o vývoji cen za únor.

Pracovní skupina má zjistit, zda je růst téměř všech základních potravin způsoben skutečně zvýšenými náklady, nebo jde o umělé navyšování někde v celém dodavatelském řetězci. Dozorové orgány by měly plně využít svých zákonných pravomocí, aby tvrdě postihovaly jednání poškozující spotřebitele. A nezáleží na tom, zda se pochybení zjistí u zemědělců, potravinářů nebo obchodníků. Je potřeba všem měřit stejně.

Pokud se někdo nebude na trhu chovat férově v rámci pravidel, stát má nástroje na to, aby práva spotřebitelů vymáhal. I o tom bude meziresortní skupina pravidelně jednat. Je důležité zajistit u nás zdravé konkurenční prostředí, jenom tehdy se spotřebitel může stát vítězem. Ministr zemědělství v této souvislosti poděkoval všem spotřebitelům za to, že ministrstvu posílají podněty a požádal je, aby v tom pokračovali.

„Pokud narazíte na chování nekalé, nemorální nebo jinak závadné jednání obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin, dejte nám o tom vědět. Posílejte nám podněty na speciální mailovou adresu podnětypotraviny@mze.cz, my je projdeme a předáme příslušné institucím k řešení. Děkuji také médiím, které se cenám potravin věnují. Věřím, že společně dokážeme situaci napravit,“ dodal Nekula.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe