Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Meziresortní skupina se zaměří na řešení vysokých cen potravin

11. 3. 2023

page.Name
Zjistit, zda růst cen téměř všech základních potravin skutečně způsobily zvýšené náklady, nebo jde o umělé navyšování někde v dodavatelském řetězci. To je hlavní cíl meziresortní pracovní skupiny vedené Ministerstvem zemědělství České republiky, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Její první jednání se uskuteční v úterý 21. března.

Pracovní skupina bude kontrolovat poskytování dostupných nástrojů a navrhovat další podněty k řešení situace. „Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin. Možným řešením jsme se věnovali i na jednání vlády a ujišťuji, že v řešení této problematiky budeme aktivní. Dohodli jsme se, a stvrdil to i pan premiér, že vznikne meziresortní skupina, která se bude vysokým cenám potravin a jejím příčinám intenzivně věnovat, a že ji povede naše ministerstvo,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Stálou součástí skupiny budou i zástupci ministerstev financí, průmyslu a obchodu. Každé ministerstvo v ní bude mít dva zástupce, které nominuje v příštím týdnu. Součástí pracovní skupiny bude i jeden zástupce úřadu vlády a zástupce Národní ekonomické rady vlády. Na prvním jednání 21. března už by měla být k dispozici data Českého statistického úřadu o vývoji cen za únor.

Pracovní skupina má zjistit, zda je růst téměř všech základních potravin způsoben skutečně zvýšenými náklady, nebo jde o umělé navyšování někde v celém dodavatelském řetězci. Dozorové orgány by měly plně využít svých zákonných pravomocí, aby tvrdě postihovaly jednání poškozující spotřebitele. A nezáleží na tom, zda se pochybení zjistí u zemědělců, potravinářů nebo obchodníků. Je potřeba všem měřit stejně.

Pokud se někdo nebude na trhu chovat férově v rámci pravidel, stát má nástroje na to, aby práva spotřebitelů vymáhal. I o tom bude meziresortní skupina pravidelně jednat. Je důležité zajistit u nás zdravé konkurenční prostředí, jenom tehdy se spotřebitel může stát vítězem. Ministr zemědělství v této souvislosti poděkoval všem spotřebitelům za to, že ministrstvu posílají podněty a požádal je, aby v tom pokračovali.

„Pokud narazíte na chování nekalé, nemorální nebo jinak závadné jednání obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin, dejte nám o tom vědět. Posílejte nám podněty na speciální mailovou adresu podnětypotraviny@mze.cz, my je projdeme a předáme příslušné institucím k řešení. Děkuji také médiím, které se cenám potravin věnují. Věřím, že společně dokážeme situaci napravit,“ dodal Nekula.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe