Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nový film milovníky přírody seznámí s příběhem vody na Šumavě

31. 3. 2023

page.Name
Voda ztracená a vrácená je název nového dokumentu z dílny Radka Plíhala, který měl premiéru nejen na Světový den vody ve Vimperku, ale také v Kině Sušice. Půlhodinový snímek popisuje vliv odvodnění krajiny na její fungování a prvních 400 diváků zavedl do světa mokřadů prostřednictvím unikátních záběrů ze Šumavy.

Na originálním a velmi emotivním hudebním doprovodu spolupracovala zpěvačka Lenka Dusilová s producentem Petrem Ostrouchovem. Za filmem stojí mnohaleté úsilí zaměstnanců Národního parku Šumava o návrat vody do původních mokřadů, v současné době realizované v rámci projektu LIFE for MIRES.

„Rádi bychom filmem přispěli do celospolečenské debaty týkající se některých období sucha nebo naopak povodní. Jedno z řešení těchto problémů totiž spočívá v oživení přirozených vodních spojení v krajině, potočních niv a mokřadů. Dalším důležitým prvkem je vysvětlit nastupující generaci, proč v Národním parku Šumava mokřady chráníme a ty poškozené se snažíme obnovit,“ říká Lukáš Linhart z Oddělení vod a mokřadů Správy NP Šumava.

Nový dokument se vymyká klasické formě dokumentů o přírodě. Vyprávěný příběh vody je poskládaný ze záběrů divokých šumavských mokřadů, archivních snímků z dob odvodňování a současné krajiny se získanými mokřady. Lenka Dusilová s Petrem Ostrouchovem nahrávali hudbu k filmu přímo při sledování původních obrazových stop. Vzniklo tak skutečně originální dílo, ve kterém hovoří především obrazy přírody, podkreslené jemným hudebním doprovodem. Rozmanité záběry prací na obnově mokřadů, vzácných rostlin a zvířat popisují proces návratu vody a života do člověkem narušené krajiny.

„Natočit některé záběry, které mají ve filmu třeba jen šest sekund, trvalo i dva týdny. Ve filmu jsou použity záběry zpomalené, časosběrné, makro, z dronu i snímky natočené pod vodou a vykreslující Šumavu v celé její kráse. Při natáčení jsem použil celkem jedenáct kamer, patnáct fotopastí na monitoring zvířat a pochopitelně profesionální drony. Celkem jsem strávil v terénu 160 dní a další čtyři měsíce postprodukční ve studiu,“ popisuje zrod filmu Radek Plíhal, autor filmu a kameraman.

Celý průběh natáčení byl koordinován také s botanikou, ornitologií a zoologií z národního parku tak, aby přítomnost filmu měla minimální dopad na vzácné druhy. Některé typické a kriticky ohrožené druhy, jako například tetřívek obecný, byly z natáčení vyloučeny úplně. Přesto věříme, že se podařilo vytvořit film z prostředí Šumavy, jaký tu dlouho chyběl.

Podle Pavla Hubeného, ​​​​ředitele Správy Národního parku Šumava, voda oživuje Šumavu, určuje charisma přírody, stojí za současným vzhledem celého pohoří, modelovala jeho tvary a její zdánlivě neviditelná činnost ani dnes neustává. „V novém filmu Radka Plíhala to pocítíte mrazením v zádech. I onu prazvláštní roli člověka, který jako pilný mraveneček jednou odvodňuje, jindy zas zavodňuje. A i když tohle naše snažení trvá nějaká dvě staletí, velikost a síla přírody stále přesahuje. Příroda prostě trvá dál,“ dodal.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: NP Šumava