Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Proč jsou brdské lesní cesty červené? Může za to hematit

5. 3. 2023

page.Name
Kdo by si nevšiml červenavé barvy lesních cest ve Středních Brdech, po dešti jsou tu červené dokonce i kaluže. Vděčíme za to štěrku, jímž jsou cesty zpevněny a zajímavé geologické stavbě Středních Brd.

Před zhruba 343 miliony let, v období karbonu, se usazenými horninami v místě dnešních Padrťských rybníků k povrchu prodralo vyvřelé těleso (peň) složené ze dvou typů hlubinných vyvřelých hornin, žuly a žule podobného granodioritu. Peň dnes na povrchu zabírá plochu přibližně pět kilometrů čtverečních. V době, kdy těleso teprve chladlo a pronikalo vzhůru, silně zahřívalo okolní horniny.

V jejich puklinách proto obíhala horká voda. Při tom se v puklinách horniny v těsném okolí tuhnoucího tělesa srážel hematit (druhotný minerál železa), který má nápadně červenou barvu. Nejnápadněji postihl tento proces oblast Červeného vrchu na okraji pánve Padrťských rybníků.

A právě zde, v pískovcích av drobách sádeckého souvrství kambrického stáří, leží lom Červený vrch, též se mu říká Červený lom, kde se těží štěrk na opravy brdských cest. Hematit ale není součástí struktury kamene, je v něm pouze usazený v puklinkách, proto se postupně ze štěrku vymývá. Cesty tedy nezůstanou červené na pořád, barva se z nich postupně vytrácí. Znovu začervenají, až po další opravy.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy