Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Ptáci poletující nad kolonádou zaplnili panely v Centrálním lázeňském parku

22. 3. 2023

Ptáci poletující nad kolonádou zaplnili panely v Centrálním lázeňském parku 9 snímků
Výstavní panely se staly součástí kolonády v Centrálním lázeňském parku v Poděbradech. Motivem výstavy jsou ptáci, kteří v tomto prostoru poletují nad hlavami návštěvníků. Autorem expozice i snímků, při jejichž prohlídce lze slyšet ptačí zpěv, je fotograf přírody Zdeněk Souček.

Poděbradský park představuje ideální a dokonalý biotop pro ptačí společenstvo. Vzrostlé stromy s hustými korunami, křivolakými větvemi a kmenovými dutinami poskytují hnízdní možnosti pro řadu ptačích druhů. Dostatek rozmanitých plodů a zejména hmyzu i jiných bezobratlých živočichů vytváří pro ptáky zajímavou potravní nabídku.

Tu využívají také ptáci hnízdící v zahradách v těsném okolí parku a tím se toto území stává biocentrem, které v sobě soustřeďuje ptačí život. Zároveň park slouží jako biokoridor spojující jiné hnízdící lokality ve městě a okolí a poskytující ptačí populaci vhodné zázemí pro jejich existenci a rozvoj.

Park samozřejmě hostí i jiné živočichy, ale ptáci zde představují výrazně početnou a také nejnápadnější skupinu. Většinou nemají zcela skrytý způsob života a projevují se nejen nápadným letem, ale rovněž zajímavým zpěvem či voláním. Proto neujdou pozornosti a dotvářejí celkový dojem z tohoto bohatého a funkčně propojeného celku, kterým je poděbradský lázeňský park. Výstavu si lze prohlédnout do poloviny května.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar