Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Severočeské doly žádají o prodloužení těžby na Bílině do roku 2035

2. 3. 2023

page.Name
Těžební společnost Severočeské doly spadající pod firmu ČEZ si u Obvodního báňského úřadu v Mostě požádala o povolení k hornické činnosti na hnědouhelném dole Bílina do roku 2035, tedy o pět let déle, než dovoluje současné povolení.

Na dotaz serveru Seznam Zprávy to potvrdil mluvčí společnosti Lukáš Kopecký s tím, že firma chce být připravena, pokud bude uhlí z Bíliny potřebné i po roce 2030. Ještě v polovině února přitom Kopecký tvrdil médiím, že pro firmu je zásadní současné povolení do roku 2030, a implicitně tak naznačoval, že se těžba rozšiřovat nebude. Obvodní báňský úřad by měl o žádosti rozhodnout během několika týdnů. Organizace Greenpeace prodlužování a rozšiřování těžby na dole Bílina dlouhodobě kritizuje.

Vláda Petra Fialy znovu potvrdila v programovém prohlášení svůj závazek utlumit uhlí do roku 2033, povolení k těžbě na Bílině by tak bylo v rozporu s tímto cílem. Záměr se navíc nazývá I. etapa Doly Bílina, následovat původně měla ještě druhá etapa, protože společnost Severočeské doly plánovala těžbu uhlí na tomto dole až do roku 2050.

Podle Jaroslava Bicana, koordinátora energetické kampaně Greenpeace ČR, žádost o prodloužení těžby na dole Bílina až do roku 2035 je pro ekologickou organizaci naprosto nepřijatelná. Jde, jak uvedl, o přímé popření snah o rychlém konci uhlí, k nimž se hlásí i česká vláda a rovněž je potvrdila ve svém programovém prohlášení.

„Skandální je to o to více, že tak činí skupina ČEZ, kterou z bezmála 70 procent vlastní stát. Nebezpečí, které vnímáme, je zjevné: závazky skončit s uhlím rychle zůstanou jen na papíře a ve skutečnosti budou dál pokračovat přípravy, aby se uhlí mohlo těžit a využívat i po roce 2033. Společnost ČEZ by závazky vlády měla respektovat a ta by měla dělat vše pro jejich realizaci. V opačném případě by to znamenalo, že si vládní politici dělají jen alibi a jejich program je pouhým cárem papíru,“ dodal.

Těžba na dole Bílina se má přesunout i za hranici územních ekologických limitů těžby, které mají chránit životní prostředí a obce v uhelných krajích, a které schválila vláda Petra Pitharta na začátku 90. let minulého století. Těžební společnosti desítky let usilovaly o prolomení limitů na dolech ČSA a Bílina. Vláda Bohuslava Sobotky na podzim 2015 rozhodla o zachování limitů na velkolomu ČSA, kde by se kvůli rozšíření dolu muselo zbourat město Horní Jiřetín, na dole Bílina však těžbu za limity povolila.

Severočeské doly o několik let později spustily proces vyhodnocení vlivů dolů na životní prostředí (tzv. proces EIA). Proti rozšiřování dolu poslalo své připomínky i díky formulářům na stránkách Greenpeace téměř 4500 lidí . Ministerstvo životního prostředí však 30. července 2019 vydalo k záměru kladné stanovisko . Organizace Greenpeace tehdy označila rozhodnutí ministerstva za největší chybu v historii úřadu .

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Greenpeace ČR