Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Školní lesní podnik Křtiny slaví stovku výstavou Pestrý život v pestrém lese

27. 3. 2023

Školní lesní podnik Křtiny slaví stovku výstavou Pestrý život v pestrém lese 13 snímků
Školní lesní podnik (ŠLP) Masarykův les Křtiny si letos připomíná 100 let od svého založení – 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity v Brně. Jedním z bodů letošních oslav je i výstava pod širým nebem, kterou autoři pojmenovali Pestrý život v pestrém lese. Hlavní komunikační formou výstavy jsou velkoformátové fotografie.

„Pro výstavu jsme oslovili osobnosti napříč profesemi: od sportu, astronomie, umění, přes kulturu, nábytkářství až po ekologii, které mají jedno společné, nějakou formu vztahu k lesům, o než se stará Školní lesní podnik. Jde o sportovní začátky, hudbu, která vznikla na základě inspirace těmito lesy, jsou zde zákoutí inspirující umělce v tanci či malování,“ přiblížila za autorský tým koncept fotografické části výstavy Monika Pevná. Z textových panelů se zájemci dozvědí více o historii univerzitních lesů. Co je jejich posláním, jak v nich lesníci hospodaří, před jakými výzvami ve spojitosti s klimatickou změnou stojí a kde se na jejich území nachází atraktivní výletní cíle.

„Musím přiznat, že jsem se zpočátku nejdříve trochu obával, zda pouhé fotografie nebudou trochu málo, zda bychom neměli veřejnosti o nás říct něco více, řekněme klasickou formou. Jsem z lesnictví zvyklý vyjadřovat se spíše exaktně. Ale už první fotky jsou opatřené navíc silnou myšlenkou osobnosti mě přesvědčily o lichosti mých obav. Navíc několik panelů je přece jen textových a přinášejí informace jak o Školním lesním podniku, tak také o univerzitních lesích,“ uvedl k pojetí výstavy Tomáš Vrška, ředitel ŠLP Křtiny.

Podle Petry Packové, lesní pedagožky ŠLP Křtiny mozaika lidí, kteří z fotografií promlouvají, by nebyla úplná, kdyby se o svůj vztah k těmto lesům s veřejností nepodělili i zaměstnanci Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. „Samozřejmě se nemohli zapojit všichni, ale je to takový průřez profesemi v rámci podniku. Univerzitní lesy jsou ale také hrací plocha pro školáky a skauty žijící v obcích, které se na území školního lesního podniku nacházejí. Pro ně jsou hry, ale i poznávání v lese tím největším dobrodružstvím, takže i oni se stali součástí naší výstavy,“  dodala Packová.

Výstava Pestrý život v pestrém lese bude k vidění na Moravském náměstí do 30. května. Poté bude převezena k Domu přírody Moravského krasu (Skalní mlýn u Blanska), kde zůstane do 11. srpna. Po zbytek letních prázdnin a v září budou panely umístěny v kampusu MENDELU v Černých Polích.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv Masarykův les Křtiny