Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

V lesích u Semína na Pardubicku zachraňují unikátní písečný přesyp

31. 3. 2023

page.Name
Otevřených písčin v České republice není mnoho a jsou ohrožené. S nimi i druhy, které v nich žijí. Na první pohled vypadají písečné přesypy bez života. Kdo se ale podívá lépe a bude písečný povrch chvíli pozorovat, spatří třeba brouka svižníka. Všimnout si lze také kuželovitých jamek mravkolva a určitě je možné objevit i nějakou rostlinu, například paličkovce či bělolista.

Tyto druhy se přizpůsobily životu ve zvlášť n ích podmínkách a jinde žít nebo růst nedokážou. U nás je takových lokalit málo, v celkovém součtu jde o desítky hektarů, n avíc jsou ohroženy zarůstáním. Mizí také kvůli těžbě písku nebo přeměně na lesní půdu. Zánik hrozil i písečnému přesypu Nohavice u Semíny ve východních Čechách. Ten ještě nedávno sloužil jako pískovna. Po ukončení těžby zde probíhaly pokusy o zalesnění.

Aby toto jedinečné území nezmizelo, uzavřely Lesy České republiky, Krajský úřad Pardubického kraje a Agentura ochrany přírody a krajiny dohody ČR a Nohavice u Semína se staly smluvně chráněným územím. Zajištění ochrany bylo prvním důležitým krokem k záchraně zdejších písčin. Hned na to se začalo s obnovou celého území. 

Díky akci za účasti asi dvaceti dobrovolníků ze společnosti Vodafone a dalších lidí ze spolku Centaurea a Agenturám ochrany přírody a krajiny ČR se během druhé poloviny března podařilo vyřezat a odstranit deset let vysázených borovic. Nyní se pracuje na vytrhávání pařízků. Před sezónou se ale práce zastaví, aby měly jednotlivé druhy hmyzu i dalších bezobratlých klid na rozmnožování. Dokončení obnovy se plánuje na zimu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Zuzana Růžičková, Šárka Jiráská