Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V milovické rezervaci velkých kopytníků se narodilo první mládě zubra

30. 3. 2023

page.Name
O první mládě letošního roku se včera rozrostla rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na svět tam přišlo malé zubře. „Je to vůbec poprvé za osm let fungování rezervace, kdy jsme zaznamenali první mládě v rezervaci právě u zubrů. Až dosud se o každoroční prvenství střídavě dělili divocí koně a zpětně šlechtění pratuři,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.

Mládě objevil při odpolední kontrole stáda pracovník chovatelského dohledu rezervace. Pohlaví čerstvě narozeného mláděte zatím není možné určit, protože se pracovníci rezervace nemohou ke stádu přiblížit do potřebné vzdálenosti. „Zubři jsou po narození mláďat velmi plaší a opatrní. Do blízkosti potřebné k určení pohlaví se většinou dostaneme až po několika týdnech, někdy i měsících,“ prozradil Dostál.

Malí zubři se dosud v milovické rezervaci rodili od května do srpna. „Březnový termín je tak o dva měsíce včasnější, než je v rezervaci obvyklé,“ uvedl Dalibor Dostál. Většina mláďat kopytníků v rezervaci obvykle velkých přichází na svět na jaře, divocí koně a pratuři ale zaznamenali porody iv lednu či únoru. Kromě čerstvého mláděte nyní žije v milovické rezervaci 37 zubrů, na šest desítek divokých koní a dvě desítky zpětně šlechtěných praturů. Rezervace již poskytla desítky zvířat do více než deseti rezervací v České republice iv zahraničí.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina