Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Vydry říční trousí na Padrtích, trus používají ke komunikaci

9. 3. 2023

page.Name
Padrťské rybníky v Chráněné krajinné oblasti Brdy jsou domovem mnoha druhů živočichů. Některé lze spatřit během dne, jiné jsou aktivní převážně v noci. Uvidět noční druh je velké štěstí a je k němu nutná dávka trpělivosti. To je i případ vydry říční.

Přes den tuto lasicovitou šelmu spatříme málokdy, ale její přítomnost můžeme zaznamenat díky pobytovým znakům. Hlavním a typickým znakem je dobře rozpoznatelný trus. Má protáhlý tvar, je specifický cítit po rybině a můžeme v něm i běžným pohledem zaznamenat rybí šupiny a kosti, případně i ostatky jiné kořisti, například kosti žab, ptáků, srst drobných savců i zbytky račích krunýřů.

Trus je možné najít na vyvýšených místech na březích, na kamenech, patách stromů, písečných a štěrkových naplaveninách, u skluzů, na hraničních místech, kterými jsou soutoky, a významné koridorech pod mostky, kam je vydra umisťuje záměrně. Trus a výměšky pachových žláz totiž nesou informaci o využívání území a její používá při komunikaci s ostatními jedinci. To, že se vydry u Padrťských rybníků vyskytují trvale, potvrzuje fakt, že jsou na stejných místech k vidění různé věkové kategorie trusu – od velmi starých až po čerstvé.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook CHKO Brdy