Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Arcibiskupské lesy hostily v Rožmitále mezinárodní konferenci

9. 6. 2023

Arcibiskupské lesy hostily v Rožmitále mezinárodní konferenci 5 snímků
V Rožmitále pod Třemšínem v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se uskutečnila čtyřdenní konference s názvem FSC Forest Management Group certification cross country konference and excursion. Tohoto setkání vedoucích certifikovaných skupin převážně ze Skandinávie a Pobaltí, pracovníků FSC International nejen z Evropy, zástupců firmy IKEA a dřevařského průmyslu, se zúčastnilo 55 lidí. Nejdelší cestu absolvovala návštěvnice z Bolívie.

Cílem setkání bylo vyměnit si zkušenosti, získat informace přímo z centra dění a ukázat ostatním, jak se v České republice hospodaří v lesích certifikovaných ve standardu FSC®. Arcibiskupství pražské celou akci spoluorganizovalo a kromě venkovních pochůzek rožmitálskými lesy poskytlo i zázemí celé akce v penzionu Panský dům, jehož kapacitu účastníci konference zcela naplnili.

V průběhu konference zaměstnanci Lesní správy Arcibiskupství pražského prezentovali hospodářské postupy, které používají při péči o svěřené lesy. Vzhledem k tomu, že většina zdejších lesů je součástí CHKO Brdy, byla součástí ukázek i ochrany přírody zahrnující podporu biodiverzity, význam mrtvého dřeva, zadržování vody v krajině či instalací ptačích budek.

Součástí exkurze v lesních porostech byla i ukázka interního auditu na dodržování standardu FSC®. Jako červená nit se všemi diskutovanými tématy táhl důraz na ekonomiku a hospodárnost lesnického provozu. Důkazem o tom, že ekonomický přístup k lesu může být i ekologický nejsou jen uvedené exkurze, ale také Cena AOPK ČR, jež Arcibiskupství pražské obdrželo za příkladné a šetrné hospodaření v Polesí Rožmitál v roce 2018.

(hyš-jh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy