Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do rezervace u Nýřan přijel býk pratura z Nizozemí, založí chov

27. 6. 2023

page.Name
Býka zpětně šlechtěného pratura vypustili ochránci přírody v pastevní rezervaci velkých kopytníků v Nýřanech u Plzně. Dvouleté zvíře přijelo z Nizozemí, v lokalitě zvané Janovský mokřad bude jeho úkolem založit novou chovnou linii.

„Nově zakládaným rezervacím velkých kopytníků poskytujeme naše nejlepší přírůstky. Jde proto o výrazně kvalitnější zvířata, než která v roce 2015 vytvořila základní chovnou skupinu v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Je velmi důležité, aby se geny zvířat z nově zakládaných rezervací dál týkaly celkového chovu zpětně šlechtěných praturů v rámci Evropy. Z toho důvodu bylo potřebné vytvořit v Nýřanech chovnou skupinu,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Rezervaci v Nýřanech vytvořil na konci roku 2021 Plzeňský kraj. Ochranářská společnost Česká krajina tam nejdříve poskytla menší skupinu divokých koní a o několik týdnů později, na začátku minulého roku, také tři samice zpětně šlechtěných praturů. „Dnešnímu příchodu býka z Nizozemí vznikla v republice čtvrtá chovná linie zpětně šlechtěných praturů. Dvě jsou v milovické rezervaci, třetí v expozici Živá voda v Modrém u Uherského Hradiště a čtvrtá nově v Nýřanech,“ vypočítal Dostál.

Společně s býkem přijela také pratuří jalovička. Ta není přímo pro samotný chov, ale byla podstatná pro dobrý průběh transportu. Pratuři jako zvířata žijící ve skupině těžce snášejí izolaci od stáda. Společná cesta s jalovičkou, i když byla zvířata umístěna v oddělených sekcích, výrazně snížila stres během dlouhé cesty. Zvířata do České republiky odeslala nizozemská nadace Taurus Foundation, která zahájila přípravu na zpětné šlechtění praturů v roce 2008 v rámci Projektu Tauros.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina