Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Elektrárna Chvaletice stále porušuje emisní limit, úřad musí zasáhnout

21. 6. 2023

page.Name
Hnutí DUHA, Frank Bold Society, Greenpeace ČR, Zelená pro Pardubicko a Zastavme elektrárnu Chvaletice vydali společný komentář související s neplatnou výjimkou z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. Zítra totiž uplyne přesně rok od chvíle, kdy soud zneplatnil tuto výjimku.

O přísnějším limitu v integrovaném povolení elektrárny nyní musí rozhodnout Krajský úřad v Pardubicích. Ten však zatím nereaguje. Elektrárna tak stále může vypouštět více než trojnásobek toxické rtuti, než stanoví limit platný v celé Evropské unii přesto, že už v prosinci minulého roku soud výjimku Chvaleticím definitivně zrušil.

Krajský úřad nerozhýbalo ani to, že na začátku letošního května vydalo ministerstvo životního prostředí (MŽP ) závazný příkaz, aby bezodkladně, nejpozději do 22. května letošního roku, rozhodl. Nevládní organizace i místní spolky proto vyzvaly, aby za tuto situaci řízení krajského úřadu odebralo a samo rychle rozhodlo. Zároveň organizace připravují žalobu na krajský úřad, pokud by výzvy MŽP nepomohly. Podle Jiřího Koželouha, vedoucího energetického programu Hnutí DUHA, už rok neplatí nezákonně vydaná emisní výjimka.

Uhelná elektrárna Chvaletice stále může vypouštět a více než trojnásobně překračovat emisní limit pro toxickou rtuť. Krajský úřad, který má povinnost rozhodnout a limity elektrárně zpřísnit, nicméně rozhodnutí neustále oddaluje a umožňuje poškozování životního prostředí a zdraví lidí. Úředníci buď nepracují, nebo záměrně elektrárně nadržují. V každém případě by MŽP mělo případ převzít a rychle rozhodnout. V sázce není jen zdraví, ale také důvěra lidí v právním státě,“ řekl.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, uvedl, že ministerstvo životního prostředí už by nemělo přihlížet tomu, jak elektrárna Chvaletice v rozporu se zákonem znečišťuje životní prostředí. „Je vidět, že ani stanovení termínu, do kdy má Pardubický úřad o zpřísnění emisních limitů rozhodnout, nijak nepomohlo. Je měsíc po termínu, zároveň už uplynul rok od chvíle, kdy začal současný nezákonný stav. Nedá se nic dělat, ministerstvo musí celou věc převzít a emise elektrárně snížit samo. Jinak si tu velcí znečišťovatelé budou dál dělat, co se jim zamane,“ myslí si Hrábek.

Eliška Beranová, právnička Frank Bold, která se případu dlouhodobě věnuje , výkonu, že j edním ze základních znaků právního státu je, že zákony platí pro všechny bez rozdílu. „Zatímco jiní provozovatelé uhelných elektráren od 17. srpna roku 2021 plní nové emisní limity, případně z nich je splněno v souladu se zákonem výjimku, provozovatel Elektrárny Chvaletice nové limity neplní a výjimku nemá. To by nebylo možné, nebýt nezákonné nečinnosti Krajského úřadu Pardubického kraje, která trvá již rok. Je nejvyšší čas, aby m inisterstvo životního prostředí zasáhlo a věc převzalo k vlastnímu rozhodnutí,“ dodala.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto