Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Krkonoše jsou opět čistější, při úklidu se nasbíraly tři tuny odpadků

5. 6. 2023

page.Name
Zhruba tři stovky pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků v závěru minulého týdne vyrazily na turistické cesty s cílem uklidit Krkonoše. Výsledkem jsou téměř tři tuny vysbíraného odpadu, který skončí na skládce.

Sběrači vyrazili na turistické trasy, které k tomu strážci vytipovali. Očisty se dočkaly okolí cest a také některá místa mimo turistické trasy, mezi něž patří prostory u frekventovaných silnic nebo břehů potoků a řek. Kromě plechových či plastových obalů od nápojů, narazili i na takové kuriozity, jako třeba použité dámské hygienické potřeby, dudlík či krajkové kalhotky.

„Nešvarem, který registrujeme v poslední době častěji, jsou psí exkrementy zabalené do igelitového sáčku a odhozené do lesa. Rádi bychom touto cestou milovníky psů upozornili, že je sice chvályhodná snaha o úklid po potřebě jejich mazlíčka, ale odhodit sebrané exkrementy zabalené do plastového sáčku do lesa postrádá logiku,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

Akce Čisté Krkonoše, kterou správa pořádá dvakrát ročně, ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hostitel v přírodě. Zatímco si přinese občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou některých návštěvníků za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. „V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést,“ dodal mluvčí.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Eva Sochorová