Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Krkonošská výzva: Pomozte v boji proti nebezpečné šelmě vlčímu bobu!

15. 6. 2023

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) žádá veřejnost o spolupráci v boji proti lupině mnoholisté! Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.

Lupina mnoholistá, známá také jako vlčí bob, pochází ze Severní Ameriky. Na území Krkonoš kvete přibližně od června. Bohatá květenství lahodí oku mnoha zahrádkářů a chalupářů. Kdo již přišel do kontaktu s lupinou ví, o jak nepohodlného souseda se může jednat. Než se nadějete, uteče lupina původně ze skalky či zahrádky do širokého okolí či sousedství. Její bohaté květenství plodí velké množství semene s vysokou a hlavně dlouhodobou klíčivostí.

Lupina je v České republice klasifikována jako invazní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří a obsazují nová stanoviště, odkud vytlačují původní druhy. Lupina zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. Produkuje vysoké množství semene a tvoří husté porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokážou obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jako jsou například kopřiva nebo šťovíky.

V posledních letech se lupina začala vyskytovat i na krkonošských loukách, pro které představuje závažné riziko. Postupně vytlačuje a mění původní luční společenstva. Provedené mapování potvrzují, že lupiny přibývá. Škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní. Bohužel není v možnostech Správy KRNAP regulovat lupinu včas a všude tam, kde se již rozšířila.

„Prosíme proto o pomoc vlastníky luk, hospodáře i chalupáře či rekreanty. Včasná seč omezí její další šíření. Lupinu je třeba sekat nejpozději v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena. Správa KRNAP přivítá informace o výskytu lupiny i dalších invazivních rostlin v Krkonoších,“ vyzval Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Informace o dalších druzích a metodách jejich likvidace jsou k dohledání na webových stránkách: invazky.krnap.cz.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP