Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Ministr ocenil obchodníky za prodej českých jablek, cibule a brambor

1. 6. 2023

page.Name
Ocenění Master za prodej českých jablek, cibule a brambor dnes v Národním zemědělském muzeu Praha předali ministr zemědělství Zdeněk Nekula, předseda Martin Ludvík z Ovocnářské unie ČR, předsedkyně Monika Nebeská ze Zelinářské unie Čech a Moravy a Josef Králíček z Českého bramborářského svazu.

Toto ocenění je symbolickým poděkováním obchodníkům za podporu českého zemědělství. Cílem naší akce je zdůraznit význam tuzemských pěstitelů v nelehkých časech, kdy můžete pomoci zahraniční konkurenci i rostoucím nákladům na své podnikání,“ řekl ministr zemědělství.

Ministerstvo oslovilo 13 obchodních řetězců s žádostí o vyplnění tabulky. Vyhodnocení nebylo vždy jednoduché, některá data se nepodařilo ve spolupráci s nevládními organizacemi ověřit. Na základě došlých dat ministr rozhodl, že v tomto ročníku se ve všech komoditách bude vyhlašovat pouze jeden, a to absolutní vítěz, tedy nejlepší prodejce českých zemědělských produktů.

Velmi mě těší, že se například podstatná část ovoce a zeleniny pěstuje v systému integrované produkce, jde tedy o produkty vysoké kvality vypěstované v režimu, který je příznivější pro životní prostředí, který se blíží ekologickému zemědělství,“ uvedl Nekula. Ministerstvo si důležitosti domácích producentů ovoce a zeleniny uvědomuje. Jen v roce ovocnářům vyplatilo téměř 400 milionů korun a zelinářům přibližně 350 milionů korun. Podobné částky jsou pro pěstitele připraveny i v letošním roce.

VÝSLEDKY

Ocenění Master za prodej českých jablků

V kategorii jablek se absolutním vítězem stal Kaufland ČR. Za sledované období od 1. října 2021 do 30. června 2022 prodal 8329 tun českých jablek.

Ocenění Master za prodej české cibule

V této kategorii vyhrává Kaufland ČR. Za sledované období od 1. dubna 2022 do 31. října 2022 prodal 6736 tun české cibule.

Ocenění Master za prodej českých brambor

Nejvíce českých brambor od českých zemědělců odebral Kaufland ČR. Za sledované období od 1. června 2022 do 31. prosince 2022 prodal 18 635 tun českých brambor.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe