Úterý

16. července 2024

Nyní

25°

Zítra

22°

Svátek má

Podle Greenpeace Lesy ČR kácely bez povolení ve 200 let starém lese

13. 6. 2023

page.Name
Organizace Greenpeace podala ke státnímu zastupitelství v Mostě trestní oznámení kvůli kácení v lesích u Litvínova, které loni provedl státní podnik Lesy ČR. Podle Greenpeace zde mohl být spáchán trestní čin poškození lesa, za který hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Lesy ČR si sice v prosinci 2020 zažádaly o možnost kácení, ale nečekaly na povolení od úřadů. Greenpeace se kvůli tomu již před rokem obrátila na Českou inspekci životního prostředí, ale firma za své chování zatím žádný trest nedostala. Před několika týdny podala Greenpeace společně s městem Horní Jiřetín v podobném kauze trestní oznámení také na firmu Royal Pine, která letos na začátku roku kácela bez povolení na svazích u Mariánského Údolí.

Státní podnik Lesy ČR bez povolení vykácel několik hektarů lesa v evropské významné lokalitě Východní Krušnohoří. Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR, v médiích potvrdila, že v oblasti LHC Litvínov a LHC Telnice skutečně došlo k nelegální těžbě dřeva. Šlo přitom o mimořádně zachovalé, přes dvě stě let staré buky, které tvořily původní druhovou skladbu lesa. Těžba, která proběhla bez příslušných úřadů pro ochranu přírody, zasáhla nejen unikátní starý les, ale také místní biotop zvláště chráněných živočichů.

Organizace Greenpeace nyní vede kampaň za omezení kácení v lesích starších 120 let. Po ministerstvu zemědělství a po státní firmě Lesy ČR požaduje, aby přestaly s kacením a nešetrným managementem ve starých lesích ve vlastnictví státu. Zároveň by vláda podle Greenpeace měla připravit opatření, která zamezí ničení lesů i dalším vlastníkům. Pro své požadavky ve výzvě Nekácejte nyní sbírá podpisy lidí.

V sobotu 17. června bude Greenpeace pořádat naučnou procházku s přírodovědci do starého lesa u Litvínova. Právě v okolí Litvínova se má nyní znovu kácet, státní společnost Lesy ČR zde usiluje o pokácení několika tisíc stromů. Ústecký kraj tento záměr výrazně omezil, Lesy ČR se však odvolaly, protože chtějí kácet v původním rozsahu. Jak uvedla Nikol Krejčová, vedoucí kampaně za záchranu starých lesů Nekácejte, je skandální, že státní podnik Lesy České republiky pokácel staré bukové porosty bez povolení.

I když pochybení přiznalo, úřady ani po roce nijak nezareagovaly. Zákony by měly platit pro všechny. Ani státní firma nesmí beztrestně poškozovat životní prostředí. Doufám, že zde nebude platit dvojí metr a že i státní firma bude potrestána za svou chybu, která je neodčinitelná. Stromy, které Lesy ČR porazily, totiž byly unikátní a pamatovaly ještě vládu Marie Terezie. Takových starých stromů, navíc v jejich přirozeném prostředí, už v Česku moc nemáme, řekla Krejčová.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Greenpeace