Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Rezervaci velkých kopytníků navštívil předseda ochránců přírody

8. 6. 2023

page.Name
Rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice včera navštívil předseda Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek. Prohlédl si nejen stáda zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů, ale především výsledek jejich práce. Tedy desítky hektarů kvetoucích pastvin.

„S jednotlivými organizacemi ochránců přírody českého svazu spolupracujeme na zakládání rezervací velkých kopytníků několik let. Skupina JARO Jaroměř vytvořila dvě východočeské rezervace, první na Plachtě v Hradci Králové a druhou na Barochu v Pardubickém kraji. Další organizace stojí za úžasnou mokřadní rezervací na Kozmických ptačích loukách. S některými organizacemi jsme v posledních měsících konzultovali několik potenciálních lokalit a věřím, že se některé z nich podaří dotáhnout do cíle,“ řekl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Společnost Česká krajina podporuje zakládání nových rezervací podporuje bezplatným poskytováním zvířat v rámci omezených kapacit i konzultacemi technického řešení konkrétní lokality. Díky tomu kromě dvou rezervací, v Milovicích a v Národním parku Podyjí, za nimiž stojí společnost Česká krajina, vzniklo v republice dalších deset lokalit spásaných velkými kopytníky. V červnu se chystají další dvě a v září třetí.

„Rezervace velkých kopytníků jsou vynikajícím pomocníkem pro organizace, které se zabývají praktickou ochranou přírody. Umožňují jim velmi levnou péči o rozsáhlé lokality o desítkách či stovkách hektarů. Uspořené prostředky a lidská kapacity mohou věnovat množství drobných lokalit, kde se naopak pastva velkých kopytníků nemůže uplatnit. S tradičními managementy si pastva velkých kopytníků nekonkuruje, ale doplňuje se s nimi,“ uvedl Dostál.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina