Rodiče se svými dětmi se vydali do Beskyd poznávat život v mokřadech
27. 6. 2023
Ploštěnky, pijavky, larvy jepic a pošvatek, chrostíci schránkatí i draví bez schránek či příbuzný raka blešivec malý, ti všichni se stali předmětem podvodního bádání. K lovení i pozorování dobře posloužily jednoduché kelímkové lupy. Díky skvělému vedení a výkladu hydrobioložky Míši Běčákové se děti a rodiče mohli naučit hledat a určovat drobné vodní živočichy, a také se dozvědět leccos zajímavého.
Třeba, že kamínky, klacíčky a další materiál lepí chrostíci na trubici z vláken, kterou si vytvoří kolem těla. K udržení těla ve schránce jim slouží dvě panožky s drápkem umístěným na zadečku. Obyčejný kamenný lom vypínající se na levém břehu potoka Mečová se stal neobyčejným v okamžiku, kdy přítomné zkušený geolog a kolega František Šulgan poučil, že jde o odkryv druhohor a navíc o paleobotanickou lokalitu. Svá slova potvrdil okamžitým nálezem zkamenělého otisku mořského červa.
Mokřadní safari mělo své pokračování v tůních v přírodní památce Kudlačena. Účastníci obdivovali nejen krásně zbarvená bříška kuňky žlutobřiché a čolka horského, ale také vyprávění o jejich tajemném způsobu života. Přitom nestíhali žasnout nad akrobatickými lety kolem prolétávajících šidélek a vážek. Pozorovali šidélko čárkované a šidélko ruměnné, vážku ploskou a vzácnou vážku čárkovanou.
Třetí část výpravy patřila mokřadní vegetaci a rostlinám. Hlavní slovo si vzala botanička Marie Popelářová a pod jejím dohledem výzkumníci ochutnali trochu tradičních valašských léčivých bylin, jako jsou vachta trojlistá a puškvorec obecný, dále obdivovali krásu mokřadních orchidejí a povídali si o jejich strategiích, jak nejlépe přilákat opylovače. Vyždímali také pokusně hrst rašeliníku, aby si potvrdili, že obsahuje až několik decilitrů vody! Na vlastní oči se přesvědčili, že mokřady skutečně zadržují v krajině ohromné množství vody.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: M. Popelářová, F. Šulgan, M. Hlaváč