Čtvrtek

22. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Stezku Mionší dočasně uzavřeli, hrozí pád stromu a hnízdí tam tetřev

17. 6. 2023

page.Name
Bezpečnost turistů. To je hlavní důvod uzavření naučné stezky Mionší v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Stromy jsou totiž napadeny kůrovcem i václavkou a hrozí jejich pád. Dalším důvodem je hnízdění kriticky ohroženého tetřeva hlušce. Od 1. srpna bude možné chodník po hranici pralesa prořezat. Pokud to provozovatel stezky a lesníci vyhodnotí jako bezpečné, návštěvníci se budou moci vrátit.

V místech, kde stezka prochází po hranici národní přírodní rezervace Mionší, odumřela část smrků. Sníh i vítr je polámaly a chodník je v délce několika set metrů prakticky neprostupný. Větve a celé stromy tu mohou padat prakticky neustále, a to i za bezvětří. Jak uvedl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, mimořádné situace a klidu využil tetřev hlušec, který se právě zde na jaře usadil. Jde o kriticky ohrožený druh a zároveň o jeden ze symbolů beskydské přírody.

„Pro hnízdění potřebuje tento majestátní pták především klid, kterého se mu v Beskydech už bohužel dostává jen na málo místech. Žije tu posledních několik párů. Právě proto jsme na Mionší po dohodě s Lesní správou Jablunkov přistoupili k omezení veškerých lesnických činností minimálně do konce července. Až nebude hrozit, že pohyb lesních dělníků hnízdícího tetřeva vyplaší, stezku bude možné prořezat. Věřím, že návštěvníci budou toto dočasné omezení respektovat a zaměří se zatím na objevování beskydské přírody,“ vysvětlil Jaskula.

Tetřev hlušec získal jméno podle tokajících kohoutů, kteří se nesoustředí na své okolí a jsou jakoby „hluší“. Řadu lidí by jistě překvapilo, jak je tento příslovečný tok tichý – v lese bývá slyšet jen na několik desítek metrů. Intenzivní lesnictví vyhubilo tetřeva na většině území a kromě Šumavy u nás žije již jen v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde je ale mimořádně vzácný. Pro přežití potřebuje staré smrkové porosty s bohatým podrostem a dostatek klidu, protože je na rušení velmi citlivý.

Národní přírodní rezervace Mionší chrání největší zachovalý jedlobukový prales v České republice. Přísná ochrana tohoto území má kořeny již v roce 1895 a vstup mimo značené trasy je zakázán. Vstup na naučnou stezku Mionší, která vede po jeho okraji, byl od roku 2015 možný jen s průvodcovskou službou, kterou zajišťuje obec Dolní Lomná. 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Šaj, Lesy ČR