Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Studenti architektury postavili v Krkonoších šest nových lávek

26. 6. 2023

page.Name
210 bpm, Hranolky, Kokrháč, Nelávka, Klínovvka, Fošínka, tak se jmenují nové lávky, které v Krkonoších postavili studenti a studentky z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Bezpečně a suchou nohou budou přecházet návštěvníci přes horské potoky a strouhy.

Lávky již byly představeny veřejnosti za účasti partnera projektu Správy Krkonošského národního parku. Vystavené budou také před budovou fakulty po celé léto, v horách začnou sloužit na jaře příštího roku. Studentské lávky se v nejvyšších českých horách poprvé objevily v roce 2019.  

Tehdy vytipovali správci Krkonoš lokality, kde dřevěné konstrukce starých lávek dosluhovaly. Z běžné výměny dožilých dřevěných prvků nakonec díky invenci studentů vybočila instalace pěti nápaditých konstrukcí. Soubor lávek a útulen, které se realizovaly o rok později, získal v minulém roce ocenění Počin veřejného investora v Krkonošské ceně za architekturu. Design-build projekt, při kterém se nápady dovedou až po realizaci vlastníma rukama, se účastní celkem 47 studujících Ústavu navrhování II FA ČVUT.

„Správa Krkonošského národního parku pečuje nejen o unikátní horské ekosystémy, ale také dlouhodobě dbá o kvalitní architekturu na svém území. Jsem proto velmi rád, že spolupráce s Krkonošským národním parkem pokračuje a naši studenti a studentky mohli své návrhy převést z papíru do reálné stavby. Lávky navrhovali tak, aby byly krásné, zapadaly do unikátního přírodního prostředí, byly snadno demontovatelné, nevyžadovaly složitou údržbu a odolaly extrémnímu klimatu,“ řekl Dalibor Hlaváček, děkan FA ČVUT.  

Součástí práce na projektu je i jednání s dodavateli, sestavení rozpočtu, organizace celého procesu stavby nebo propagace. Invenci konečných řešení napovídají jména, která svým lávkám studenti dali: 210 bpm jako vzpomínka na vysokou tepovou frekvenci, kterou na zavalené lavinové cestě směrem z Obřího dolu na Sněžku zažíval tým ateliéru Seho–Poláček.  

Hranolky, tak pojmenovali svoji lávku přes říčku Pulavu studenti a studentky ateliéru Hlaváček–Čeněk–Minarovič. Bude umístěna na modré turistické trase vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu. Dále Kokrháč, podle historického názvu blízkých hor Kotel. Na lávce přes Boudecký potok na Krakonošově cestě propojující Horní Mísečky a Dvoračky pracoval tým ateliéru Kordovský–Vrbata. 

Lávka Klínovvka přes koryto Klínového potoka, která jejíž dvě v, která do názvu zašifroval tým ateliéru Valouch–Stibral, odkazují na hlavní nosný prvek lávky Vierendeelův nosník. Ze dřeva nebo z oceli? T ým Svatopetrské lávky ateliéru Mádr dlouho prověřoval materiálové koncepty. Zvítězilo exotické dřevo azobé lávky Fošínka, které mnohonásobně prodlužuje životnost mostovky . 

Druhý ateliérový tým navrhl lávku přes Friesovu strouhu, u soutoku s Klínovým potokem nedaleko Sloního vodopádu, tak skromnou, že téměř nebude vidět, prostě Nelávku. Lávky jsou navrženy pro bezpečný provoz a jejich materiálové řešení vyhovují náročným klimatickým podmínkám. Většinu lávek lze upravit na místo bez použití běžné těžké techniky.

„Po pětici prvních lávek, poté po útulnách, je letošní šestice lávek dalším potvrzením dobré spolupráce Fakulty architektury ČVUT a Správy Krkonošského národního parku. Těší nás, že můžeme přispět ke vzdělávacímu konceptu design-build a zároveň řešit i aktuální potřebu obnovy turistické infrastruktury," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Více najdete zde: https://www.instagram.com/svatopetrske_lavky/ Vizualizace a fotografie

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP