Update cookies preferences

Středa

11. září 2024

Nyní

14°

Zítra

Svátek má

Světoví experti na ochranu přírody vyrazí do Krkonoš a Jizerských hor

26. 6. 2023

Světoví experti na ochranu přírody vyrazí do Krkonoš a Jizerských hor 9 snímků
Experti z chráněných území celého světa se tento týden sejdou v Krkonošském národním parku a chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Navštíví světově unikátní krkonošskou tundru a také Jizerskohorské bučiny, které jsou pro svou výjimečnost součástí Světového dědictví UNESCO.

Diskutovat budou mimo jiné o tom, jak dál postupovat v ochraně přírody v globálním i národním měřítku. Obdobné setkání se koná již po dvanácté, poslední se uskutečnilo v roce 2019 v Austrálii. Je to tedy první setkání představitelů světové ochrany přírody po covidové pandemii.

Je pro nás ctí a velkou radostí, že můžeme zahraniční kolegy provést naším nejstarším národním parkem. Na něm se totiž dá dobře ukázat, čemu nejen tuzemská ochrana přírody v současné době čelí. V Krkonoších je to extrémní návštěvnost některých míst a také postupující klimatická změna, která ohrožuje zdejší unikátní tundru,“ řekl ředitel Správy Krkonošského národního Robin Böhnisch.

Jak uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, republika se na chvíli stává doslova centrem světové ochrany přírody a je trochu symbolické, že se účastníci potkávají v době, kdy celá Evropa čeká na to, jak dopadne hlasování Evropského parlamentu o obnově přírody .

„V České republice si zaslouží ochranu hned několik míst. Kromě často zmiňovaného Křivoklátska, soutoku Moravy a Dyje či Krušných hor je na místě zvážit, zda do budoucna nerozšířit Krkonošský národní park o nejhodnotnější část Jizerských hor. Parametry na to bezesporu má. Na příkladu Jizerskohorských bučin, které jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, je vidět, že i střední Evropa má stále cennou přírodu,“ dodal Pelc.

Setkání se zúčastní téměř třicítka odborníků z různých zemí, například z Jižní Korey, Malajsie, Austrálie, Jihoafrické republiky, Kanady či Finska. Probíhá od 26. února do 8. června v Krkonoších, poté se účastníci přesouvají do Hejnic v Jizerských horách. Tam se 29. června za účasti ředitele AOPK ČR Františka Pelce koná exkurze do národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jiří Hušek, Libor Sedláček, Šárka Mazánková, Kamila Madejová, Tomáš Korytář, Zdena Koberová, Bohumil Fišer a Vladimír Vršovský