Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Trestní oznámení: V Šonově na Broumovsku nalezli utýranou březí vlčici

18. 6. 2023

page.Name
V katastru obce Šonov na Broumovsku byl na začátku května nalezen kadáver březí vlčice, která zahynula obzvláště trýznivým způsobem. Z pitevního protokolu vyplývá, že smrt s největší pravděpodobností nastala kvůli celkovému vyčerpání organismu.

Zvíře se zřejmě zachytilo levou nohou do pytláckého oka či smyčky a nemohlo se vyprostit. To vede k dehydrataci a hladovění. Jak se ocitlo na místě nálezu, není zřejmé. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) České republiky proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle Františka Pelce, ředitele AOPK, čtení pitevního protokolu není nic pěkného. Dokládá, že vlčice musela několik týdnů trpět, zhubla téměř o čtvrtinu původní váhy, v žaludku měla kus své vlastní tlapy a jehličí, v děloze šest vlčat.

„Používání pytláckého oka, smyčky nebo podobně zkonstruovaného zařízení je zakázaným způsobem lovu či odchytu zvířete podle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jejich použití nedovoluje ani zákon o myslivosti. Tyto mimořádně neetické pasti zvířeti působí dlouhou a trýznivou smrtí žízní a hladem. Je jedno, zda někdo líčil konkrétně na vlka, nebo na jiné zvíře. Podáváme proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Fakt, že se vzácné šelmy a dravci stávají i v 21. století obětí pytláků, je opravdu ostudný,“ uvádí Pelc.    

Dne 2. května byla AOPK informována o nálezu uhynulé psovité šelmy v katastru obce Šonov. Zvíře, které leželo v lese deset metrů od málo používané lesní cesty, nalezli motorkáři a podali o něm zprávu uživatelei honitby. Proběhlo ohledání na místě za přítomností kriminální policie, které potvrdilo, že se jde o samici vlka obecného. 

„Vlčice pravděpodobně patřila k místní smečce, která se pohybuje na území Javořích hor. Vlci se zde trvale vyskytují od roku 2018 a od roku 2019 pravidelně vyvádějí mláďata. Přibližně 200 metrů od kadávera byl nalezen starší vlčí trus, který potvrdil, že vlk místem pravidelně procházel. Výsledky genetické analýzy, které s jistotou potvrdí příslušnost ke smečce, zatím nejsou k dispozici,“ řekl Petr Kafka z AOPK.

Velkou lítost v této souvislosti cítí František Holman, myslivecký hospodář z honitby, kde byla vlčice nalezena, protože vlky ve své honitbě pozoruje dlouhodobě a tvrdí, že vlk jako zvíře do přírody patří. „Spolupracuji s Mendelovou univerzitou v Brně na monitoringu vlků, a proto jsem i případ hned nahlásil. Z polohy zvířete bylo zjevné, že vlčice nezahynula na místě, kde byla nalezena a byla na toto místo dopravena. Zároveň vylučuji možnost, že by se členové naší honitby na tomto otřesném činu podíleli,“ uvedl Holman.

​​​Den po nálezu byl kadáver převezen na Fakultu veterinárního lékařství do Brna, kde byl podroben pitvě. Ta potvrdila, že jde o samici vlka, v době smrti přibližně měsíc březí, v její děloze bylo šest plodů. Zvíře bylo závažně podvyživené a dehydratované, s oddělenou částí levé přední končetiny. Pitevní zpráva zvířete zjistila, že nejpravděpodobnější příčinou bylo celkové vyčerpání organismu, ke kterému došlo zřejmě mechanickým zachycením jeho levého zápěstí na jedno místo. Znemožnění pohybu zvířete pak vede k dehydrataci, hladovění a smrti. Pitva neprokázala přítomnost žádného viru ani kovových částic. Vše ukazuje na to, že vlčice byla chycena například do silonového či drátěného lanka nebo provazu na úrovni zápěstí. 

„Vlčí teritoria mají stovky kilometrů čtverečních a teritorium smečky v Javořích horách se rozkládá na území mnoha honiteb na česko-polském pomezí. Během posledních let sledování jsme zaznamenali minimálně tři různé vlky, kteří se pohybovali v oblasti Javořích hor bez části jedné končetiny. Toto je čtvrté zvíře, zranění pro něj však bylo bohužel fatální. Jiná březí vlčice, pravděpodobně ze sousedních smeček, byla letos v březnu chycená do pytláckého oka u Wałbrzychu, asi sedm kilometrů od hranic s Českou republikou Pro úspěšné odhalení ilegálních aktivit v regionu je nezbytná mezinárodní spolupráce, jak při monitorování, tak při vyšetřování,“ doplňuje Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně.

Nejde o první případ nelegálního usmrcení tohoto chráněného živočicha. Loni v březnu byl v katastru obce Heřmánkovice, tedy jen nedaleko od místa nalezení této utýrané vlčice, nalezen kadáver vlka se zbytky kovových částic, které ukazovaly na nelegální zástřel. Ten byl zdokumentován rovněž v minulém roce v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj av roce 2019 na Mělnicku. Je to, že to nejsou jediné případy nelegálního usmrcení vlka. 

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv AOPK ČR