Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Třetinu dřevostaveb v České republice postavily členské firmy ADMD

28. 6. 2023

page.Name
Zatímco rok 2021 byl přelomový kvůli končící covidové pandemii a cenových turbulencí či nedostatku materiálu, loňský rok opět prověřil odolnost a životaschopnost tuzemských výrobců dřevostaveb sdružených v Asociaci dodavatelů montovaných domů (ADMD). Více ukazují čerstvé statistiky za rok 2022.

Vojenská agrese Ruska v únoru minulého roku společně s extrémním růstem cen energií a rekordní inflací se negativně odrazila na chuti domácích investorů stavět nové rodinné či bytové domy nebo veřejné stavby ze dřeva. Ochlazení tuzemského trhu dřevostaveb dokládají i aktuální statistická data za rok 2022.

Výrobci dřevostaveb i jejich zákazníci náročně období zvládli

Svědčí o tom statistiky za rok 2022, které při stagnaci v celkovém počtu realizovaných dřevostaveb rodinných domů potvrzují udržení dlouhodobého podílu dřevostaveb na výstavbě rodinných domů z posledních let. Celkem bylo loni postaveno 2642 dřevostaveb rodinných domů (rodinných domů celkem bylo 18 782). Podíl dřevostaveb na celkovém počtu rodinných domů dosáhl průměrných 14,1 procenta, což znamená, že každý sedmý dům byl konstruován jako dřevostavba.

Výrazně se nemění například podíl staveb realizovaných formou lehkého rámového skeletu panelovou montáží (42 procent) a stavební montáží (41 procent), zbytek tvoří sruby, roubenky a stavby z panelů z masivního dřeva.

Zásadní je počet dřevostaveb postavených členy ADMD

Noví a staronoví členové ADMD loni postavili každý třetí rodinný dům ze dřeva, celkem to bylo 868 rodinných domů. Členové ADMD stavěli také bytové domy, veřejné stavby, tam však k významnému růstu nebo poklesu nedocházelo. Výrazná změna je patrná u počtu dřevostaveb realizovaných členy ADMD v zahraničí. Loni to bylo až 144 domů, zatímco v roce 2021 šlo pouze o 18 rodinných domů. 

Rostoucí význam ADMD potvrdil i minulý rok

Jak už bylo uvedeno, až třetině českého trhu rodinných domů ze dřeva tvoří dřevostavby od  certifikovaných firem ADMD. Tato skutečnost vytváří efekt „sněhové koule“, jak u investorů, kteří si mohou vybrat certifikovaného a kvalitního dodavatele, tak i u realizačních firem. Výměna zkušeností většího počtu specialistů v rámci dalšího růstu odbornosti a kvality pracovníků členských firem Asociace dodavatelů montovaných domů.

Údaje z čerstvých statistik také ukazují, že dlouhodobý důraz na kvalitu práce členských firem není bariérou pro vstup nových subjektů mezi členy ADMD. Naopak, meziročně jejich počet v loňském roce stoupl. V současné době dodavatel může svým zákazníkům deklarovat své členství v asociaci  28 dodavatelů, což je nejvíce v historii ADMD. Rostoucí počet je dobrou zprávou i pro investory. Realizační firmy, které vstupují do ADMD, vidí, že poptávka po kvalitních stavebních firmách roste a cítí potřebu se rozvíjet. Díky certifikaci  Dokument národní kvality (DNK) mohou členové klientům nabídnout vyšší přidanou hodnotu. Poslední tři roky byly pro všechny náročné a dokonale prověřily schopnosti členů ADMD. Dlouholeté přednosti dřevostaveb a vysoká míra invence i flexibilita na straně jejich zpracovatelů se však naplno projevily právě v tomto složitém období. V letošním roce nelze ještě čekat zásadní obrat k lepšímu, ale klesající inflace a relativně stabilizované ceny energií dávají naději, že příští rok by mohl přinést na stavební trh lepší časy.

Lenka Trandová
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD