Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Úkoly pro nového ministra zemědělství: zdravé lesy a potraviny bez pesticidů

22. 6. 2023

page.Name
Nového ministra zemědělství nečeká vysvědčení za pár dní, ale až za dva a půl roku, kdy se ukáže, zda naplnil Programové prohlášení vlády. Prohlášením se vláda zavázala k výrazným krokům pro zlepšení stavu české zemědělské krajiny i lesů. Jak ale ukazuje vyhodnocení dosavadní práce ministerstva, zejména v lesích nic z toho dosud ministerstvo neudělalo a naopak posun v mnoha závazcích vlády brzdí.

Po rezignaci Zdeňka Nekuly bude dnes širší vedení KDU-ČSL potvrzovat nominaci Marka Výborného na pozici ministra zemědělství. Nástup nového ministra zemědělství přichází necelé dva a půl roku před volbami a tedy i termínem pro naplnění Programového prohlášení vlády. Hnutí DUHA proto z Programového prohlášení vlády vybralo hlavní prioritu nastupujícího ministra a zároveň ve stručné analýze upřesňuje, zda v nich za poslední rok a půl lze na ministerstvu zemědělství pozorovat posun, na který může nový ministr navázat.

V Programovém prohlášení se vláda zavázala k výrazné změně přístupu k lesům, které již nechce vnímat jako „továrny na dřevo“. Praktické kroky k tomu však dosud ministerstvo neudělalo a naopak fakticky ignoruje hlas šetrně hospodařících lesníků i vlastníků lesů, kteří potřebují řešit protismyslně nastavené dotační tituly i neudržitelné škody způsobené přemnoženou zvěří. Chce-li tak nastupující ministr dostát vládnímu prohlášení, měl by urychleně vstoupit do diskuze o připravovaném mysliveckém zákonu i lesním zákonu a prosadit v nich nezbytné změny, které z Programového prohlášení vlády vyplývají.

Úředníci ministerstva zemědělství zároveň prosadili jen slabé úpravy v nastavení zemědělských dotací, které nezastaví úbytek pestrosti přírody v české krajině a nepřipraví ji na zhoršující se dopady klimatických změn. Ministerstvo zemědělství rovněž během českého předsednictví Evropské unie blokovalo rychlejší odklon od používání pesticidů, které jsou přitom nejvýznamnějšími příčinami úbytku polních ptáků a zhoršují kvalitu půdy. Zemědělské dotace ale ještě může nastupující ministr napravit tak, aby skutečně podpořili zemědělce v přechodu k šetrnějšímu hospodaření a k potřebné nápravě krajiny. Toho lze dosáhnout lepší ochranou před vodní erozí a zavedením ochrany před větrnou erozí nebo motivováním k rozsáhlé obnově krajinných prvků, jako jsou meze, remízky nebo mokřady.

Podle vyjádření Jaromíra Bláhy, odborníka na lesnictví z Hnutí DUHA, zbývá už jen polovina volebního období k tomu, aby se splnilo to, k čemu se vláda zavázala na celé čtyři roky svého mandátu. „Zatím se ale nenaplnilo téměř nic z příslibů, které měly české lesy vytrhnout z dob, kdy byly planýrované přemnoženou zvěří nebo harvestory. Nastupující ministr proto bude muset pracovat dvakrát tak usilovně, nemají-li vládní sliby zůstat až do voleb jen na papíru,“ řekl.

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně z Hnutí DUHA, k tomu uvedl, že ministerstvo musí v následujících měsících podporovat evropské i národní cíle ke snižování pesticidů místo jejich blokování. „Vázne obnova mezí, remízků, mokřadů i úhorů a ministerstvo původní závazky dokonce snížilo skrze různé výjimky a nepostupuje ani plánované omezování velikosti monokultur a zvyšování pestrosti krajiny. Pokud chce nový ministr naplnit závazky Programového prohlášení vlády, čeká ho hodně práce,“ dodal.

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto