Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Veřejnost se může opět zapojit do dalších Týdnů pro krajinu

26. 6. 2023

page.Name
Deset míst po celé České republice bude i letos hostit přes 100 dobrovolníků a dobrovolnic. Ti krajině věnují další tisíce hodin dobrovolnické práce. Od západu Čech po východní Moravu budou zachraňovat rašeliniště či ochraňovat cenné louky, pomohou s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny. Lidé při Týdnech pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už čtvrt století, doposud odpracovali téměř 90 tisíc hodin.

Stále viditelnější problémy naší krajiny - intenzivní zemědělství, zničené lesy, chybějící krajinotvorné prvky - přitahují k tématu zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA během letošního léta rozšířilo počet lokalit, na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně přírody a krajiny, celkem na deset.

První turnus, který začíná tento čtvrtek, představí dobrovolníkům, jaké to je starat se o farmu a jak si vypěstovat vlastní potraviny s certifikátem ekologického zemědělství. Lidé si od dob karantény oblíbili pěstování vlastní zeleniny a na Dobrodružném statku na jižní Moravě si vyzkoušejí pěstování na ploše větší, než je balkon v paneláku. Proniknou do tajů komunikace rostlin, pěstování bez umělých hnojiv a syntetických pesticidů. I to je součástí ekologického zemědělství, které propaguje Živý region Podbrněnsko, jehož je statek součástí.

Jak ekologické zemědělství může fungovat ve spojení se sociálním podnikem, se mohou přesvědčit na druhém turnusu na začátku července ve Velkých Hostěrádkách, které také spadají do Živého regionu Podbrněnsko a najdete je v Adresáři farmářů, stejně jako řadu dalších lokálních producentů ovoce a zeleniny, kteří svým hospodařením pečují o krajinu. K tomu vyzývá i kampaň Hnutí DUHA Tohle žeru, ke které se připojilo přes 28 tisíc lidí.

Obnovující se les po kůrovcové kalamitě najdou účastníci u Města Albrechtice. Díky opětovnému se navracení do stejných míst uvidí sílu přírody a jak se les může později posílit  díky přípravným dřevinám, jako jsou bříza či jeřáb. Týdny pro krajinu podpoří žádost Zachraňme lesy, která nyní spojuje více než 82 tisíc lidí v apelu na poslance, aby připravili lepší zákon o lese.

Pro zájemce o ochranu přírody z Ukrajiny, kteří v České republice našli azyl před ruskou agresí, je připravena týdenní revitalizace třešňového sadu na Olomoucku. Čeká je tu i program v širším kontextu ochrany krajiny u nás a možností dalšího aktivního zapojení. V itineráři zůstávají oblíbené a atraktivní lokality Radějov v Bílých Karpatech, CHKO Jeseníky a revitalizace rašelinišť na Šumavě. Novinkou pro letošní ročník jsou turnusy v Chráněných krajinných oblastech Beskydy a Pálava.

Akce se koná díky finančnímu řetězci desítek individuálních dárců. Lidé se mohou k finančnímu zázemí šestadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Podle Filipa Bati, koordinátora dobrovolníků z Hnutí DUHA, letošní zájem účastníků o Týdny pro krajinu převyšuje kapacitu připravených turnusů. „Abychom mohli pomáhat přímo v terénu, je pro nás důležité sehnat také dostatek peněz na uskutečnění každého z turnusů. Děkujeme všem dárcům a sponzorům. Věřím, že i letos se nám podaří zajistit dostatek peněz k zajištění kvalitního zázemí a pracovních pomůcek,“ řekl.

Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro Hnutí DUHA, prozradil, že organizátoři přímo v terénu ukazují, jak se dají realizovat změny. Například přírodě blízké lesní hospodaření, péče o krajinu spočívající v návratu krajinných prvků či rozvoj ekologického zemědělství bez syntetických pesticidů. „Lokality rozšiřujeme, ale také se vracíme, abychom mohli nabídnout pohled na práci odvedenou v minulých ročnících Týdnů pro krajinu. Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společností, uvedl.

Termíny Týdnů pro krajinu

červen-červenec

srpen - září

22.6.-29.6.2023

Dobro-družný statek

29.7.-5.8.2023

CHKO Beskydy

1.7.-8.7.2023

Sociální podnik Jasan

5.8.-12.8.2023

Šumava

8.7.-15.7.2023

Město Albrechtice

19.8.-26.8.2023

Radějov

15.7.-22.7.2023

CHKO Jeseníky

26.8.-3.9.2023

Osoblažsko

 

 

2.9.-9.9.2023

Šternberk

 

 

10.9.-16.9.2023

Pálava

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Jana Kloučková Kudrnová