Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Vzácnou přírodu na Sněžce opět ochrání dlouhé sítě

1. 6. 2023

page.Name
Správa Krkonošského národního parku se snaží ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků. Opět proto přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku ode dneška až do konce října.

Ochranné sítě se objeví na obou místech jako v minulých letech, a to na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy - Slezského domu. Na Sněžce bude přibližně 600 metrů ochranných sítí, v sedle pak 500 metrů. Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách.

Proto správy obou krkonošských národních parků v posledních letech v letní sezoně oddělují prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Kromě tohoto opatření budou i letos pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR.V minulosti, zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni, se staly terčem stavitelů kamenných pyramid. Tím často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let. Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě.

Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné. Není proto možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.Extrémní symbol. Tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora České republiky je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota je 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní počet pěších turistů v letní sezóně je osm až devět tisíc osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 osob. Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP