Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Zachránce afrických slonů Arthur Sniegon navštívil milovickou rezervaci

4. 6. 2023

page.Name
Třinecký rodák a zakladatel ochranářské organizace Save-Elephants Arthur Sniegon, který  má za sebou mnohaleté zkušenosti se záchranou ohrožených slonů ve střední Africe, například v Čadu, Kamerunu a především v Kongu, navštívil rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

I když poznal přírodu na několika kontinentech, milovická rezervace velkých kopytníků ho uchvátila. „Jsem nadšený rázem krajiny, vegetace a majestátnosti zvířat v rezervaci, jež jsou svou velikostí a druhem v českém kontextu zcela jedinečná. Děkuji za tuto práci,“ ocenil Arthur Sniegon prostředí, které od roku 2015 spoluvytváří pastvu velkých kopytníků. Roztroušené křoviny, zformované často okusem do roztodivných tvarů, deštníkové koruny stromů nebo stezky vyšlapané v krajině na mnoha místech rezervace připomínají africkou savanu.

Málokdo v České republice dělá pro ochranu světové přírody tolik, jako Arthur Sniegon. Roky se pohybuje v nejnebezpečnějších oblastech světa, kde zuří válka s pytláky a kde jde kvůli ochraně mizejících slonů často o život. Jsem moc rád, že jsem mu mohl ukázat rezervaci, kterou se nám díky pomoci mnoha lidí podařilo vytvořit a prozatím ubránit před různými likvidačními tlaky. Ocenění naší práce od osobností, které vnímají ochranu přírody v mezinárodním kontextu, je vždy povzbuzující,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Sniegon působil jako dobrovolník v kanadském Cochrane Ecological Institute, kde se věnoval péči o ohrožené volně žijící živočichy. Poté se vydal na několik expedicí do Afriky, kde se poprvé stal svědkem pytláctví slonů a černého obchodu s jejich kly. Proto v roce 2013 založil organizaci Save-Elephants, s níž se podílí na monitorování africké divočiny, osvětě tématu ochrany zvířat, ale i práci s místními pro dosažení koexistence s velkými zvířaty.

Jeho hlavní aktivita představuje potírání ilegálního obchodu se slonovinou, kde se zapojuje do rozkrývání sítí překupníků. Spolupracuje s dalšími organizacemi, jako jsou EAGLE nebo World Wildlife Fund. Díky této činnosti se mu podařilo zadržet tisíce zásilek kontrabandu, zatknout desítky překupníků se slonovinou či jinými produkty přicházejícími z divočiny a lokálně snížit pytlácký tlak i prostředí beztrestnosti.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Dalibor Dostál