Bývalá střelnice nedaleko Podhůry na Chrudimsku se vrací přírodě
30. 7. 2023
„Desetihektarová louka na bývalé střelnici nedaleko Rabštejské Lhoty byla v minulosti nevhodně osázená smrky a borovicemi, zarůstala náletem. Právě tady loni v září započaly práce, vykácely se dřeviny, které sem nepatří. Toto místo je oblíbeným cílem vycházek a rozsáhlé kácení se ne každému líbilo, museli jsme tedy vysvětlovat, jaký má smysl. Do terénu jsme umístili informační tabule, využívali jsme i média,“ uvedl Milan Růžička z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR.
V zimě proběhly rozsáhlé terénní úpravy. Současné rovné, jeden metr zahloubené a opevněné koryto potoka Podhůra a jeho levostranného přítoku bylo zasypáno a v údolí se rozvlnil zcela nový mělký potok se širokým, v příčném i podélném profilu nepravidelným korytem. Přerušena byla i zdejší meliorace, což je trubní odvodnění pozemků.
V údolí k nynějším šesti přibylo 19 nových tůní a mokřadů. Hned, jak se tůně naplnily vodou, nastěhovali se do nich obojživelníci, například kuňka obecná a čolek velký. Na přelomu jara a léta bylo možné sledovat desítky jejich metamorfujících se, v dospělce se přeměňujících larev. Nové kamenné zídky přilákaly desítky plazů, především ještěrek obecných. Mohou se tu vyhřívat, v navršené zemině zimovat a jsou tu vhodná místa pro kladení vajíček s klacky, drny a travou.
„Obávali jsme se, že by plochy zasažené intenzivními terénními pracemi mohly zarůstat ruderálními a invazními bylinami. To se naštěstí nestalo, ukázalo se, že v podzemí je zásobárna vhodného spermatu, která čekala na svou příležitost. Navíc jsme sem přenášeli čerstvě pokosenou trávu z okolních květnatých míst. S tím pomohly dívky ze Slatiňanského skautského oddílu Sojky,“ popisuje Růžička.
Podle něj byla od začátku snaha, aby nový přírodní prostor lidé co nejvíce využívali a mohli pozorovat, jak se mění. Byla tu proto zhotovena okružní povalová trasa, zastřešená pozorovatelna a povrch cesty upraven tak, aby mohly snadno projet i rodiny s kočárky. Postupně se obnovuje alej lemující místní hraniční cestu, v plánu je doplnění jmenovek u jednotlivých druhů stromů a keřů.
„Už během stavby sem přicházely školní třídy a děti pozorovaly v reálu rozdíl mezi prouděním vody ve zbytku starého upraveného koryta av novém vymělněném korytě potoka. Postupně se sem vracejí vzácní živočichové, kteří v současné krajině jen velmi těžko hledají vhodná místa ke svému žití. Začátkem července se tu třeba objevili dva vodouši kropenatí, ke sběru potravy využívají obnažené břehy mokřadů a tůní,“ dodal .
(hyš-kš)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR