Update cookies preferences

Úterý

15. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do bučin Krušných hor lze i nadále chodit, stále však chybí omezení kácení

19. 7. 2023

page.Name
Lesy České republiky zatím nebudou usilovat o zákaz vstupů do lesa, pokud jim krajský úřad zakáže kácet porosty starší 120 let. Požadavek zákazu odůvodňovaly údajným nebezpečím, které podle nich hrozí od pádu stromů.

V této souvislosti tato instituce zveřejnila tuto informaci. Jako jediné zdůvodnění státní nabídky nabídly požadavek nového ministra zemědělství Marka Výborného, ​​který firmu požádal, aby od zákazu vstupu do krušnohorských lesů upustila. Svůj požadavek zveřejnil mimo jiné na Twitteru. Požadovaný zákaz vstupu do lesa kritizovalo nejen Greenpeace, ale také někteří místní politici včetně hejtmana Jana Schillera nebo jeho náměstka Jiřího Řeháka.

Podle organizace Greenpeace šlo o místní tlak, kterým firma chtěla dosáhnout, aby zákaz kácení nebyl přijat. Nebezpečné stromy například v blízkosti značených cest lze přitom kácet vždy. Greenpeace proto vítá rozhodnutí Lesů ČR, i když toto rychlé stažení záměru podle organizace ukazuje absurditu celého nápadu. Vítá také požadavek ministra zemědělství nezakazovat vstup do bučin a doufá, že ministr podpoří nejen ochranu starých lesů v Krušných horách, ale i lesů starších 120 let v celé republice. Greenpeace o to žádá ve výzvě nekacejte.cz, kterou svým podpisem podpořilo již 16 tisíc lidí.

Nikol Krejčovou, vedoucí kampaně za záchranu starých lesů Nekácejte, potěšilo, že Lesy ČR upustily od požadavku zakázat vstup do krušnohorských lesů. „Potvrzuje se tak, že zákaz rozhodně není potřeba. Ochrana přírody a využívání lesů k procházkám či trávení volného času nejsou nijak v rozporu. Doufám, že ministerstvo zemědělství podpoří i snahy o ochranu starých lesů, které se nyní ve větší míře kácí po celé České republice. Pro zastavení kácení ve starých lesích bohužel vlastněným státem přitom stačí právě rozhodnutí ministerstva zemědělství,“ řekla.

Greenpeace nyní také doufá, že ve všech 13 řízeních, která Ústecký kraj nyní vede o zákazu kácení lesů nad 120 let na různých místech evropsky významné lokality Východní Krušnohoří, bude rozhodnuto ve prospěch ochrany přírody a kácení bude skutečně v příštích letech omezeno. Jinak hrozí nevratné poškození vzácných lesů. Greenpeace rovněž věří, že bude co nejdříve vyhlášena Chráněná krajinná oblast Krušné hory, která bude vzácné lesy chránit trvale.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto